Tuz katmanlı güneş havuzunun deneysel ve sayısal analizi
Experimental and numerical analysis of a salt gradient solar pond
- Tez No: 609888
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR TAYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü-Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Tuz katmanlı güneş havuzu, düşük bütçeli ve güneş enerjisine dayalı bir sistemdir. Gelen güneş enerjisini toplar ve termal enerji formunda depolanmasını sağlar. Uzun süreli kullanımda yüksek ölçekli enerji depolayıcısı olarak görülmesiyle birlikte, az bakım gerektirdiği ve çevreye zarar vermemesinden dolayı son zamanlarda geliştirilmekte olan bir sistemdir. Güneş enerjisi, enerji talebini temiz ve sürdürülebilir bir şekilde karşılar; bu yüzden günümüzde çoğunlukla kullanılan enerji kaynaklarına sürdürülebilir bir alternatif olarak düşünülebilir. Tuz katmanlı güneş havuzu üç ana bölgeden oluşmaktadır. Birincisi, hemen yüzeyin altında bulunan üst konvektif bölgedir ve sadece sudan oluştuğu için en düşük sıcaklık ve yoğunluğa sahiptir. İkinci katman, alt konvektif bölge, en yüksek sıcaklık ve yoğunluğa sahip olmakla birlikte, güneş enerjisinin depolandığı katmandır. Sonuncusu ise, alt ve üst konvektif katmanlar arasında bulunan ve farklı tuz derişimlerine sahip olan, konvektif olmayan bölgedir. Çoğunlukla alt tabakada absorbe edilen güneş enerjisi o bölgedeki sıcaklığın yükselmesiyle sonuçlanır. Sıcaklık ve yoğunluk değişiminin oluşturulması ve kontrol edilmesi, tuz katmanlı güneş havuzlarının çalışma prensibini anlamak açısından çok önemlidir. Elde edilen sıcaklık farkları; gelen güneş radyasyonuna, rüzgar hızına, hava sıcaklığına, buna ek olarak güneş havuzunun çapına ve her bir bölgenin derinliğine bağlıdır. Bu araştırmanın temel amacı, güneş havuzunun deneysel ve sayısal analizini incelemektir. Elde edilen deneysel verilere (güneş radyasyonu, rüzgar hızı ve hava sıcaklığı) göre güneş havuzunun performans değerlendirilmesi yapılmıştır. Deneysel analizlerde, gelen güneş ışığının, rüzgar hızının ve hava sıcaklığının birbirine bağlı olarak etkisi vardır. Bunun yanı sıra, tuz katmanlı güneş havuzunun temel amacı alt konvektif bölgede yüksek sıcaklık elde edebilmektir ve yapılan deneysel analizlere göre elde edilen maksimum alt konvektif bölge sıcaklığı 46ºC olarak bulunmuştur. Elde edilen sonuçlarda, güneş radyasyonunun katmanların sıcaklık değişimi üzerindeki etkisinin hava sıcaklığının ve rüzgar hızının etkisinden daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. Daha sonrasında, gelen güneş ışığının, rüzgar hızının ve hava sıcaklığının etkilerini ayrı ayrı inceleyebilmek adına sayısal modelleme geliştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, üst ve orta katmanların sıcaklıklarının artan güneş radyasyonu ile artarken, alt katmanın genellikle sıcaklığını koruduğu gözlemlenmiştir. Buna ek olarak, rüzgar hızının sadece üst katmana etkisinin olduğu, orta ve alt katmanlarda önemli bir etkisinin olmadığı gözlemlenmiştir. Sayısal modelleme sonuçları, katmanların sıcaklığının değişmesinde en fazla etkinin değişen hava sıcaklığıyla elde edildiğini göstermiştir. Bunun dışında yapılan sayısal analizlerde, güneş havuzunun çapının artıp azalmasının katman sıcaklıklarında herhangi bir değişiklik yapmadığı bulunmuştur. Katmanların kalınlığının güneş havuzu sıcaklık değişimleri üzerindeki etkilerini daha iyi değerlendirebilmek için daha detaylı bir modelleme oluşturulması ilerideki çalışmalar için planlanmaktadır. Ek olarak, güneş havuzunun yüzeyini geçirgen maddelerle kaplamak detaylı bir şekilde incelenebilir; böylece alt katmanda depolanan sürdürülebilir enerji miktarı artabilir ve bu da doğrudan güneş havuzunun veriminin artmasıyla sonuçlanabilir.
Özet (Çeviri)
A salt gradient solar pond (SGSP) is a low-cost solar energy system, collects incoming solar radiation and then stores it in the form of thermal energy. SGSP has been developed recently and is considered as a large-scale energy collector for long-term use with no or little maintenance. It also has no environmental hazard. Most importantly, solar energy meets the energy demand in a clean and sustainable way; thus, SGSP can be though as a sustainable alternative for conventional energy systems. SGSP has three zones. The first zone, located right below the surface, is called Upper Convective Zone (UCZ), it has both the lowest temperature and density since it contains fresh water. The second zone is Lower Convective Zone (LCZ), this is where the solar radiation is stored, yielding the highest temperature and density. Finally, the third zone is Non-Convective Zone (NCZ), which is placed between LCZ and UCZ, including water with different concentrations of salt. Solar radiation is mostly absorbed in the LCZ, which results in increasing water temperature in this zone. To facilitate the working principle of SGSP and store energy, it is very important to create and maintain temperature and density gradients. Temperature gradient depends on several factors, such as solar radiation, wind speed, and ambient temperature as well as the diameter of SGSP, and depth of each zone. The aim of this thesis is to investigate the experimental and numerical analysis of a solar pond. In the experimental analyses, performance evaluation of the solar pond is conducted based on experimental data, which includes solar radiation, wind speed, and ambient temperature. Based on the experimental analyses, it can be concluded that solar insolation, wind speed, and ambient temperature have coupled effects on pond temperature. Besides, it is known that obtaining high LCZ temperature is the main purpose of SGSP mechanism and during the experimentation, the maximum LCZ temperature was recorded to be 46ºC. According to the results, GHI has a more significant impact on controlling the temperature of the layers than ambient temperature and wind speed. After that, a numerical model is developed using the finite element method to conduct the parametric analyses to investigate each effect of parameters individually on the layer temperatures. Based on numerical results, UCZ and NCZ temperatures increase with increasing insolation, whereas LCZ mostly protects its temperature. Additionally, wind speed only affects UCZ temperature, and it does not a have profound effect on both NCZ and LCZ temperatures. The numerical results indicate that variation in ambient temperature has the highest impact on pond temperature among other variables. Besides, it is maintained that the diameter of SGSP does not affect the pond temperature. As future work, a more detailed transient model is required to examine the effects of layer thicknesses on pond temperature. Additionally, using transparent cover materials over the surface of the pond can be examined in detail; thus, the amount of stored sustainable energy in the lower layer might increase, which can directly increase the overall efficiency of a SGSP.