Evsel atıksuların arıtılmasında biyolojik arıtmayönteminin uygulanması ve işletme sorunlarınınincelenmesi Van ili örneği
Biological treatment in treatment of domestic wastewater of business problems investigation of Van province
- Tez No: 609899
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÖZGÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Evsel atıksuların arıtılması amacıyla birçok farklı proses ve teknolojiler kullanılmaktadır. Evsel atıksu karakterinin farklılık göstermesi sebebiyle mevcut proseslerin optimize edilmesi veya o bölgeye uygun arıtma teknolojisinin belirlenmesi önem arz etmektedir. Atıksu arıtma tesislerindeki problemler genel olarak fizibilite çalışmalarının iyi yapılmaması ve tip proje uygulamaları ile birlikte, mekanik, elektrik, inşaat ve proje hatalarından kaynaklanmaktadır. Arıtma tesislerinin projelendirme, inşaat ve işletme aşamalarında yapılan hatalar nedeniyle, istenilen çıkış suyu kaliteleri elde edilememekte veya işletme maliyetleri fazla olmaktadır. Bu çalışmada atıksu arıtma tesislerinde uygulanan biyolojik arıtma yöntemleri incelenerek uygulama alanlarından bahsedilmiştir. Ayrıca Arıtma tesislerinin; yapım yılları, biyolojik arıtma özellikleri, hizmet verdikleri nüfuslar ve kapasiteleri gibi genel özellikleri ele alınarak işletme problemleri ve çözüm önerileri değerlendirilmiştir. Farklı proseslere sahip atıksu arıtma tesisleri, İskele biyolojik atıksu arıtma tesisi (klasik aktif çamur), Edremit, Gevaş, Başkale, Çelebibağ ve Gölağzı ileri biyolojik atıksu arıtma tesisleri (uzun havalandırmalı aktif çamur) ile arıtma verimi, işletme koşulları ve alıcı ortam özellikleri baz alınarak karşılaştırma yapılmış ve Van ilinin alıcı ortam, iklim koşuları ve coğrafik konumuna uygun prosesin belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Many different processes and technologies are used for the treatment of domestic wastewater. As the domestic wastewater characteristics differ, it is important to optimize the existing processes or determine the appropriate treatment technology for that area. The problems in wastewater treatment plants generally arise from mechanical, electrical, construction and project faults as well as poor feasibility studies and type project applications. Due to the mistakes made during the design, construction and operation phases of the treatment plants, the desired effluent quality cannot be obtained or the operating costs are high. In this study, biological treatment methods applied in wastewater treatment plants are examined and their application areas are mentioned. In addition, treatment plants; construction problems, biological treatment characteristics, populations they serve and their general characteristics such as their capacities and operational problems and solutions are evaluated. Wastewater treatment plants with different processes, Scaffold biological wastewater treatment plant (classical activated sludge), Edremit, Gevaş, Başkale, Çelebibağ and Gölağzı advanced biological wastewater treatment plants (long aerated activated sludge) based on treatment efficiency, operating conditions and receiving environment characteristics The aim of this study is to determine the process appropriate for the receiving environment, climate conditions and geographical location of Van province.