Modifiye atmosfer paketleme uygulamalarının fortuna çilek çeşidi muhafazası ve raf ömrü üzerine etkileri
The effects of modified atmosphere packaging applications on fortuna strawberry storage and shelf life
- Tez No: 609900
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Araştırma Ç.Ü.Z.F. Bahçe Bitkileri Bölümüne ait Derim Sonrası Fizyoloji Laboratuvarında yürütülmüştür. Yüksek lisans tez çalışmasında'Fortuna' çilek çeşidinin aktif palet modifiye atmosfer (%5 CO2+%15O2, %10 CO2+ %10 O2, %15 CO2+ %5 O2) ve pasif palet modifiye atmosfer koşullarında muhafazası ile raf ömrü performansları araştırılmıştır. Denemede süresince uygulamaların Fortuna çilek çeşidinin muhafaza ve raf ömrü süresince meyve kalite kriterleri üzerine etkileri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Denemeye alınan meyveler uygulamalar sonrasında 0°C'de %90-95 oransal nemde 15 gün muhafaza edilmiş ve muhafaza sonrası 20°C'de %65 oransal nemde 2 gün raf ömrü koşullarında bekletilmiştir. Meyvelerde muhafaza ve raf ömrü süresince ağırlık kaybı (%),çürüme, meyve renk değişimi (ho), görünüm (1-10 skala), solunum oranı (ml CO2 kg -1 h -1 L), meyve eti sertliği (N), suda çözünebilir kuru madde miktarı, titre edilebilir asit miktarı, pH, antioksidan kapasitesi, toplam antosiyanin içeriği, L-askorbik asit, organik asit içeriği, MAP'ın içerdiği CO2 gibi fiziksel,kimyasal ve biyokimyasal analizleri yapılmıştır.Yüksek lisans tez çalışmasında yapılan fiziksel ve kimyasal analizler sonucunda; Palet üzerine geçirilerek yapılan aktif modifiye atmosfer paketleme uygulamalarının pasif modifiye atosfer uygulaması ile karşılaştırılması sonucunda Aktif MAP uygulamarının meyve kalite parametreleri üzerinde pozitif etkilileri olduğu ve çürümeleri azalttığı belirlenmiştir. Aktif MAP uygulamaları arasında %10 CO2+%10 O2 uygulamasının diğer uygulamalardan daha etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried outin Ç.Ü.Z.F PostHarvest Physiology Laboratory of Horticulture Department. In the master thesis, 'Fortuna' strawberry cultivar was investigated for active palette modified atmosphere (5% CO2 + 15% CO2, 10% CO2 + 10% O2, 15% CO2 + 5% O2) and passive pallet modified atmosphere conditions and shelf life performances. The effects of the treatments on the fruit quality criteria of Fortuna strawberry cultivar during storage and shelf life were evaluated comparatively. After application, fruits were stored for 15 days at 90-95% relative humidity at 0 °C and after storage for 15 days at 20 °C and 65% relative humidity for 2 days. During storage and shelf life were performed some physical, chemical and biochemical analyzes such as weight loss (%), decay, color (hueo, appearance (1-10 scale), respiration rate (ml CO2 kg -1 h -1 L), firmness (N), total soluble solid (TSS), titratable acity (TA), pH, antioxidant capacity, total anthocyanin content, L-ascorbicacid,organicacidcontentand CO2 contained in the modified atmosphere packaging. As a result of the physical and chemical analysis made in the master thesis; active MAP treatments were determined positive effects on fruitquality parameters and reduce decay. Among active MAP applications, 10% CO2 + 10% O2 was found to be more effective than other applications.