Genelleştirilmiş özel fonksiyonlar yardımıyla tanımlanan kesirli operatörler ve uygulamaları
Fractional operators defined by generalized special functions and their applications
  1. Tez No: 609914
  2. Yazar: ESİN İLHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ONUR KIYMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Literatürde yer alan kesirli integral ve türev operatörlerinden büyük bir çogunluğu çeşitli ̆ özel fonksiyonlar yardımıylya klasik türev operatöründen yola çıkarak ya da integraller kullanılarak tanımlanmı ̧stır. Bu çalı ̧smada bu tür operatörlerden daha genel yapıya sahip, iki farklı tür, kesirli integral ve türev operatörleri tanımlanmıştır. İlk tür, çekirdeğinde kuvvet ve ̆ konfluent hipergeometrik fonksiyon içeren integraller yardımıyla; ikinci tür ise klasik türev operatöründe M-serisi kullanılarak elde edilmiştir. Tanımlanan tüm operatörlerin sağladıkları ̆ özellikler ayrıca incelenmiştir. Son olarak her iki tür kesirli türev operatörünü ayrı ayrı içeren diferensiyel denklemlere örnekler verilmiş ve bu denklemlerin analitik çözümlerine de ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Most of the fractional integral and derivative operators in the literature are defined either from classical derivative operator or from integrals with the help of various special functions. In this study, two different types of fractional integral and derivative operators which have more general structure than the mentioned operators are defined. The first type was obtained by using integrals containing power and confluent hypergeometric function in their kernels, and the second type was obtained by using the M-series in the definition of classical derivative operator. Besides, the properties of all the operators defined here were examined. Finally, examples of differential equations including both types of fractional derivative operators separately, were given and analytical solutions of these equations were also obtained.