Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı kuruluşlarda kalan çocukların öfke ifade tarzları ile kuruluşlarda çalışanların tükenmişlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination of the relation between the anger expression styles of the children who stay at institutions which are linked to the Ministry of Family, Labor and Soci̇al Services and burnout of employees
  1. Tez No: 609979
  2. Yazar: KÜBRA BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU YÜKSELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmet, Psychology, Social Work
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın amacı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı kuruluşlarda kalan çocukların sürekli öfke ve öfke ifade tarzları ile kuruluşlarda çalışanların tükenmişliklerini incelemektir. Araştırmanın örneklemini kuruluş bakımında bulunan 75 çocuk ile aynı kuruluşlarda çalışan 75 personel oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında çocuklara Sürekli Öfke Ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği (SÖÖTÖ) ile araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formu, çalışanlara Maslach Tükenmişlik Ölçeği ile yine araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır. Öfke, öfke ifade tarzı ve tükenmişlik üzerindeki etkilere ilişkin bulgular t-testi, varyans analizi (ANOVA), Welch testi ve Tukey HSD çoklu karşılaştırma (post-hoc) testi ile tespit edilmiştir. Test puanları arasındaki ilişkilerde ise Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda çocukların sürekli öfke puanları ile yaş, korunma altında bulunma süresi, psikiyatrik takip durumu, ailenin psikiyatrik/zihinsel yetersizlik tanı durumu değişkenleri arasında anlamlı farklılık olduğu bulunmuştur. Çalışanların tükenmişlik alt boyutlarından elde edilen sonuçlarda duygusal tükenmişlik ve duyarsızlaşma düzeylerinin düşük, kişisel başarısızlık düzeyinin yüksek olduğu, demografik özelliklerden çalışma alanı ile tükenmişlik düzeyi arasında anlamlı farklılık olduğu saptanmıştır. Çocukların sürekli öfke ve öfke ifade tarzları ile çalışanların tükenmişlik düzeyleri arasında anlamlı farklılık olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to investigate the burnout of employees with the constant anger and anger expression of the children who stays in the boards affiliated with the Ministry of Family, Labour and Social Services. The sampling of the research contitutes 75 children staying in board of the ministry and 75 employees working in the same organization. In the scope of the research, the personel information form created by the researcher and Continuous Anger and Anger Expression Style Scale (SÖÖTÖ) were applied to children and Maslach Burnuot Scale and the personel information form created by the researher were applied to employees. The findings related to effects on anger, anger expression style and burnout are determined with t-test, analysis of variance (ANOVA), Welch test and Turkey HSD multiple comparison (post-hoc) test. Pearson correlation analysis is used for the relations between the test points. As the result of the conducted analyses, it is found that there is a meaningful difference between the permanent anger points of the children and their age, period of being under protection, psychiatric /mental inadequacy diagnosis status of the family. In the results which are obtained from the burnout of the employees subdimension, it is found that emotional burnout and desensitization levels are low and personal failure levels are high, and that there is meaningful difference between working areas amongst the demographical properties and burnout level. It is seen that there is no meaningful difference between the permanent anger and anger expression styles of the children and the burnout levels of the employees.