Bölgesel ekonomik eşitsizlikleri azaltmada kadın girişimciliğinin rolü ve önemi
The role and importance of women entrepreneurship in reducing regional economic inequalities
- Tez No: 609978
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Girişimcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bölgesel eşitsizlikler, ülkelerin kalkınma yolunda karşılaştıkları önemli sorunlardan biri olarak görülmektedir. Yatırımlar, iş gücü, istihdam sanayileşen bölgelerde yoğunlaşarak gelişmeye neden olurken, bu imkanlardan yararlanamayan bölgelerde geri kalmışlık yaşanmaktadır. Bu noktada özellikle bölgesel eşitsizliklerin yaşandığı coğrafyalarda kıt kaynakları akılcı, verimli, yenilikçi, rekabetçi olarak ve risk alarak harekete geçirebilecek girişimcilere ve girişimlere ihtiyaç duyulmaktadır. Kalkınmanın unsurlarından olan insan sermayesinin içinde yer alan kadınların, iş gücünde, istihdamda, girişimcilik faaliyetlerinde yer alarak ekonomik hayata katılması ülkelerin gelişmesi açısından giderek önemli hale gelmektedir. Sosyal yaşamlarındaki dengeleyici tutumlarından dolayı iş yaşamında da başarılı oldukları gözlemlenen kadınların koşullarının iyileştirilerek girişimciliğe yönlendirilmesi ve desteklenmeleri, gelir kazanarak güçlenmelerini, toplumsal konumlarının yükselmesini de sağlayabilmektedir. Kadınların ekonomik faaliyetleri iş gücünün ve istihdamın artmasının yanı sıra yerelden tüm topluma yayılacak bir refahın doğmasına, bölge ekonomilerinin canlanmasına ve bölgesel eşitsizliklerin azaltılmasına da yardımcı olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Regional inequalities are seen as one of the major problems facing countries on the path of development. While investments, labor and employment are concentrated in industrialized regions, they cause development, while underdevelopment is experienced in those regions that cannot benefit from these opportunities. At this point, there is a need for entrepreneurs and enterprises that can mobilize scarce resources as rational, efficient, innovative, competitive and taking risks, especially in regions where regional disparities occur. The participation of women in the human capital, which is one of the elements of development, in the entrepreneurship activities in the labor force and in the economic life is becoming increasingly important for the development of countries. Improving the conditions of women who are observed to be successful in business life due to their balancing attitudes in social life, encouraging them to enter entrepreneurship and strengthening them by earning income and increasing their social status may also lead to. Women's economic activities can help to increase labor and employment, as well as to prosperity from the local community to the whole community, to revive the economies of the region and to reduce regional disparities.