Siyasi ve hukuki boyutlarıyla İsrail'in yerleşimci politikasının incelenmesi
The political and legal dimensions of Israel's settlement policy
  1. Tez No: 609981
  2. Yazar: MEHMET İLHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÇOBAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Çalışmada, İsrail ile Filistinliler arasındaki en temel sorunların biri olan yerleşimciler ve yerleşimler ile bunların hukuki ve siyasi statüleri odak noktası olarak işlenmiştir. İsrail Devleti'nin kuruluşunun bölgedeki savaşlar ve dengeler üzerinde yarattığı etki incelendikten sonra, 1967'deki Altı Gün Savaşı'nda İsrail tarafından ele geçirilen Batı Şeria ve Doğu Kudüs bölgelerinde uygulamaya koyulan yerleşimci politikası üzerinde durulacaktır. Yerleşimcilerden yana bir politika izleyerek yeni yerleşimlerin kurulmasını sağlayan Likud Partisi'nin izlediği politikalara yer verilecektir. Yerleşim ve yerleşimciler, uluslararası hukukta kabul görmese de varlıkları günümüzde halen devam etmektedir. Yerleşim birimlerinin varlığının güvenlik gerekçesiyle zorunlu olduğunu iddia eden İsrail, yerleşimlerin yasadışı olduğu yönündeki Birleşmiş Milletler kararlarını dikkate almamakta, tersine, Batı Şeria bölgesinde yerleşimlerin çevresinde Batı Şeria Duvarı'nı inşa etmeye devam etmektedir. Duvarın bölgede yaşayan vatandaşların haklarını ihlal ettiği yönündeki uluslararası hukuk kararlarına rağmen, Batı Şeria Duvarı da yerleşimciler de halen varlığını sürdürmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, settlers and settlements, which are the most fundamental problems between Israel and Palestinians, and their legal and political status are discussed as the focal point.The impact of the establishment of the State of Israel on the wars and balances in the region will be examined, and then, the focus will be on settler policy implemented in the West Bank and East Jerusalem areas seized by Israel in the 1967 Six Day War. Policies followed by the Likud Party, which take a side of settlers and the establishment of new settlements, will be included. Although settlements and settlers are not accepted in international law, their existence still continues today. Israel, which claims that the existence of settlements is compulsory for security reasons, does not take into account the United Nations' decisions, which say settlements are illegal, in contrast, the West Bank Wall continues to be built around settlements in the West Bank region. The wall and settlers still exist, although the international law decisions that the wall violates the rights of citizens living in the region.