Tekstil endüstrisi atıksuyunun peroksimonosülfat oksidasyon prosesi ile arıtımı
Treatment of textile industry wastewater by peroximonosulphate oxidation process
- Tez No: 609998
- Danışmanlar: PROF. DR. FERYAL AKBAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Tez çalışmasında tekstil endüstrisi atıksuyunun peroksimonosülfat (PMS) oksidasyonu ile arıtımı araştırılmıştır. Deneysel çalışmalar tekstil endüstrisi biyolojik arıtım çıkışından alınan atıksu numunesi ile gerçekleştirilmiştir. Deneylerde Renk (Pt-Co), kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ) ve toplam organik karbon (TOK) parametrelerin değişimi izlenmiştir. PMS aktivasyonu için Fe2+, UVC, Karbon ve elektrokimyasal yöntemler uygulanarak uygun pH, süre, akım şiddeti, Fe2+, PMS ve karbon dozu etkileri inelenmiştir. PMS/Fe2+ denemesinde pH: 7, süre 30 dk, Fe2+ dozu 4 mM ve PMS dozu 10 mM optimum şartlar olarak belirlenmiştir ve Renk(Pt-Co), KOİ, TOK giderim verimleri sırasıyla %97,63, %36,67 ve %26,46 olarak bulunmuştur. UVC ışığı altında yapılan denemelerde optimum pH: 3, süre 120 dk, PMS: 10 mM, Fe2+: 2 mM olarak belirlenmiştir ve Renk (Pt-Co), KOİ ve TOK giderim verimleri sırasıyla %97,07, %72,89, %47,41 olarak bulunmuştur. Karbon denemelerinde de optimum pH: 7, süre 10 dk, Fe2+: 2 mM, PMS: 5 mM ve karbon dozu ise 2 g/L olarak belirlenmiştir. Renk (Pt-Co), KOİ ve TOK verimleri sırasıyla %100, %92,7, %88,1 olarak bulunmuştur. Elektrokimyasal çalışmalarında ise uygun Fe2+: 2 mM, PMS: 5 mM, pH: 3, I: 0.35 A ve t: 60 dk olarak belirlenmiştir ve Renk (Pt-Co), KOİ, TOK giderim verimleri sırasıyla %94,19, %92,16, %50,17 olarak bulunmuştur. Farklı aktivasyon yöntemleri değerlendirildiğinde; en iyi verim PMS/Fe2+/Karbon ile yapılan denemelerde elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the treatment of textile industry wastewater by peroxymonosulfate (PMS) oxidation was investigated. Experimental studies were carried out with wastewater samples taken from the biological treatment outlet of textile industry. In the experiments Color (Pt-Co), chemical oxygen demand (COD) and total organic carbon (TOC) parameters were monitored. Fe2+, UVC, Carbon and electrochemical methods were used for PMS activation and appropriate pH, time, current intensity, Fe2+, PMS and carbon dose effects were determined. In the PMS/Fe2+ experiments, pH: 7, a reaction time of 30 min, Fe2+ dose of 4 mM and PMS dose were 10 mM were determined as optimum conditions. The corresponding Color (Pt-Co), COD, TOC removal efficiencies were determined as and 97.63%, 36.67% and 26,46% respectively. Optimum conditions for the PMS/ Fe2+/UVC light experiments were pH: 3, reaction time 120 min, PMS: 10 mM, Fe2+: 2 mM. The corresponding Color (Pt-Co), COD and TOC removal efficiencies were found to be 97.07%, 72.89% and 47,41% respectively. In the PMS/Fe2+/Carbon experiments, pH: 7, a reaction time of 10 min, Fe2+ dose of 2 mM, PMS dose of 5 mM and carbon dose of 2 g/L was determined as optimum conditions. Color (Pt-Co), COD and TOC yields were 100%, 92.7%, 88.1% respectively. In the electrochemical studies Fe2+: 2 mM, PMS: 5 mM, pH: 3, I: 0.35 A and t: 60 min were determined as optimum conditions. Color (Pt-Co), COD, TOC removal efficiencies were 94.19%, 92.16% and 50.17% respectively. When the different activation methods evaluated, the highest removal efficiencies were obtained in the PMS/Fe2+/Carbon experiments.