Kâğıt kaplama atıklarının yonga levha üretiminde kullanılması ve özelliklere etkisi
The effect of paper coating waste on parti̇cle board properties
- Tez No: 610000
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH İSTEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çalışmada, levha fabrikalarında atık olarak ortaya çıkan ham kaplama kağıdı veya reçine emdirilmiş kağıt kaplama atıklarının (M), yonga levha üretiminde hammadde olarak normal yonga ile karışım halinde kullanılmıştır. Atık melamin kâğıt sadece orta tabakada % 1, % 3, % 5, % 7 ve % 9 olmak üzere 5 farklı oranda kullanılmıştır. Tutkal olarak tam kuru yonga ağırlığına oranla yüzey tabakalarında % 13, orta tabakada ise % 7 oranında UF tutkalı kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre kağıt kaplama atık ilavesiyle birlikte levhaların fiziksel ve mekanik özelliklerinde doğrusal olmayan değişimler olduğu gözlemlenmiştir. % 5 ve % 7 kağıt kaplama atık ilavesinde optimum sonuçların elde edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, melamine impregnated waste coating papers (M), which are produced as waste in plate factories, were used as a raw material in the production of particleboard in mixture with normal particleboard. The waste melamine paper was used only in 5 different ratios of 1%, 3%, 5%, 7% and 9% in the middle layer. UF glue was used as 13% in the surface layer and 7% in the middle layer compared to the full dry chip weight. According to the results, non-linear changes in the physical and mechanical properties of the sheets were observed with the addition of waste melamine paper. Optimum results were obtained with the addition of 5% and 7% waste melamine paper.