Modern pazarlamada ambalajın yeri ve önemi: Giz Bisküvileri Gıda Sanayii ve Ticaret A.Ş. örneği ve bir anket uygulaması
- Tez No: 94387
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH ÖÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
02. Özet Ambalaj insanlık tarihi kadar eskidir. Ağaç kovuklarından; toprak kaplara, lifli bitkilere, cam plastik, ahşap, kağıt-karton gibi değişik malzemelerin kullanıldığı bir üretim dalıdır. Yüzyılımızın sektörel kahramanlarından ambalaj 2000 li yıllara doğru çok çeşitli ve hızlı gelişimini sürdürüyor. Cam, plastik, karton, metal bütün ambalaj çeşitleri sektörel değişimin hızlı izlerini taşıyor. Ambalajlar, koruma, saklama taşıma, dağıtım, pazarlama, çevresel özellikler gibi birbirini tamamlayan işlevler üstleniyor. Bir yandan ürünün beklentilerini karşılayan ambalaj, diğer yanda üreticinin ve nihai tüketicinin beklentilerine de cevap veriyor. Bu çalışmanın amacı, ülkemizde yeteri kadar bilinmeyen ambalaj sisteminin tanıtımını yapmak, tüketiciler ile üreticiler üzerindeki etkileri incelemek, Türkiye'de ne yapılması gerektiği üzerinde durmaktır. Bu amaçla çalışmanın ilk bölümünde ambalaj kavramı üzerinde, ambalajın tanıtımı, tarihsel gelişimi ve ambalajın önemi hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, ambalajın fonksiyonları üzerinde detaylı olarak durulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde ambalaj ve çevre konusu ile ambalaj atıklarının geri dönüşümü ve AB ile bazı ülkeler ve Türkiye'deki durum anlatılmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde bir gıda sanayiinde ambalajlamanın pazarlama faaliyetlerindeki önemi üzerinde bir çalışma yapılarak bir de anket yapılmıştır. Sonuç olarak hem tüketici hem ürün istekleri, her ikisi de birincil derecede öneme sahip. Ürüne uygun ve tüketici eğilimlerine yanıt veren bir ambalaj hakkında bilgilenme gerekir. Bu bilgileri sürekli yenilemek gerekmektedir. Çünkü tüketici isteklerindeki değişimler beraberinde ambalaj ve ambalajlama sistemlerinde de değişimleri getirir. Oysa gelişmiş ülkelerde yaşanan ambalajlama problemlerine rağmen ambalaj, ambalajlama konusundaki değişimleri izlemek ve bu konuda bilgilenmek son derece yaygın. Ülkemizde ise; ambalaj ile ilgili problemleri gidermede daha fazla sarf etmemiz gerekiyor. Bilgisayardan sonra en hızlı değişimlerin yaşandığı ambalaj sektörünü izlemeyi öğrenmemiz, bilgilenme alışkanlığım kazanmamız artık son derece önemlidir. VII
Özet (Çeviri)
03. Summary Packing is old as human history. It is branch of production using different materials from cavity to envelope, plant, glass, plaster, wooden, paper and the other things. Packing is one of the primary sectors for this century is lasting development rapidly to year of 2000. All type of pacing for example glass, plastic, carton, metal are impressed by bacterial changing deeply. Packing undertaken, for example, protection keeping, trampers, distribution, marketing and environmental peculiary which are coupleted each other and serves either product or producer and consumer. The arm of this survey is to introduce packing system which is not known enough in our country, to make survey of the affects of the system on consumers and producers and to focus on what should do in Turkey. For that reason in the first part of the survey it has been given information about the importance of packing and its historical development and in the second part detailed the functions of packing. In the third section / it is explained packing and environmental influences the returning of remaining of packing. In the garth section there is on investigation importance of packing in marketing and a questionnaire. As a result, bath the demands of costumer and product something about packing for product and costumer. You mast renew to this knowledge every time. Because the change of the demands of costumer couses the change of packing and the systems of packing. There is problem about the problems of packing. In our country, we must work to remove about the problems of packing. It is very important. vnı TCYÛKSEKÖ?RCTİMİOJBUU/ DOKÜMANTASYON MERKEZİ