Yaratıcılık üzerine derin öğrenme yaklaşımları ve bir örnek uygulama
Deep learning approaches to creativity and a sample application
  1. Tez No: 610002
  2. Yazar: BURAK BEYNEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALTAN MESUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
İnsanoğlu sürekli olarak kendisi gibi zeki, yaratıcı, duygusal başka varlıkların olup olmadığını merak etmiştir. İnsana benzeyen makinelerin yapılıp yapılamayacağı da hala çok tartışılan ve merak edilen bir konudur. Günümüzde derin öğrenme ağları kendi kendine öğrenme yetenekleri sayesinde bu konuya en yakın sayılabilecek bir araştırma alanıdır. Bu tez çalışmasında yapay sinir ağlarının bir alt başlığı olan derin öğrenme sistemleri yaratıcılık açısından incelenmiştir. Söz konusu olan derin öğrenme sistemini kullanan yapay zekâ çalışmaları girdi, çıktı ve çalışma prensipleri açısından yaratıcılık özelliğine sahip olup olmadıkları değerlendirilmiştir. Örnek bir test olarak DeepWriting isimli uygulamaya, Yüzüklerin Efendisi gibi üslup olarak zorlayıcı metinler İngilizce ve Türkçe dillerinde girdi olarak verilmiş sonuç olarak yeni bir metin elde edilmeye çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlar ışığında derin öğrenme ağlarının yaratıcılık açısından potansiyeli hakkında fikir sahibi olunmuştur.
Özet (Çeviri)
People have constantly wondered if there are other intelligent, creative, emotional beings like themselves. Whether human-like machines can be built is still a matter of much debate and wonder. Today, deep learning networks are a research area that can be considered closest to this subject thanks to their self-learning abilities. In this thesis, deep learning systems, a subheading of artificial neural networks, are examined in terms of creativity. Artificial intelligence studies using the deep learning system in question were evaluated in terms of creativity using input, output and working principles. As a sample test, the application called DeepWriting was re-performed, and compelling texts such as The Lord of the Rings were given in English and Turkish languages and a new text was obtained. In the light of the results obtained, an idea was gained about the potential of deep learning networks in terms of creativity.