Güvenlik duvarı ve sanal özel ağ çözümlerinin ağ performansına etkilerinin incelenmesi
Examining the impacts of firewall and virtual private network solutions on network performance
  1. Tez No: 610003
  2. Yazar: SERKAN ÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüzde çoğu kuruluş, mevcut sunucu, yazılım ve ağ kaynaklarını internet üzerinden hizmet sunumu için kullanmaktadır. Sunulan bu hizmetler ile ağ üzerinden iletilen bilginin, gizliliği ve güvenliği sağlanmak istenmektedir. Güvenlik, sunulan hizmetlerin önemli bir şartı haline gelmektedir. Bu güvenlik isteği genelde, kaynaklara erişimin yetkilere göre kısıtlanmasını, olası internet ve ağ üzerinden gelebilecek sanal saldırılara karşı koruma sağlanmasını kapsamaktadır. Bu istekleri yerine getirmek için güvenlik duvarı ve sanal özel ağ çözümleri kullanılmaktadır. Güvenlik duvarı, merkezi bir noktada bulunarak gelen ve giden ağ trafiğine istenen güvenlik kurallarının uygulanmasını sağlamaktadır. Bu yönden bir güvenlik duvarı, kurala uyan trafiğe izin veren, uymayanları ise engelleyen bir rol üstlenmektedir. Sanal özel ağlar, internet gibi genel ve paylaşımlı bir ağ üzerinden kontrollü bir bağlantı sağlamaktadır. Bu işlemi yaparken iki uç düğüm arasındaki bilgi iletişimini IP tüneli adı verilen sanal bağlantılar kullanarak gerçekleştirir. Bilindiği üzere, güvenlik duvarı ve sanal özel ağların kullanımı ağda performans ile ilgili çeşitli değişikliklere yol açmaktadır. Bu performans değişikliklerinin gözlemlenmesi, ağ sisteminin güncelliğinin ve ihtiyaçlarının analizi açısından çok önemlidir. Bu tez çalışmasında güvenlik duvarı ve sanal özel ağ çözümlerinin ağ performansına olası etkileri OPNET benzetim programında oluşturulan senaryolar yardımı ile açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, most organizations use existing servers, software and network resources to provide services over the Internet. With these services, confidentiality and security of the information transmitted over the network is desired. This security request generally includes restricting access to resources according to authorizations and providing protection against possible internet and network attacks. Firewall and virtual private network solutions are used to fulfill these requests. The firewall is located at a central point, allowing the required security rules to be applied to incoming and outgoing network traffic. In this respect, a firewall plays a role that allows traffic that obeys the rule and prevents those who do not. Virtual private networks provide a controlled connection over a public and shared network, such as the Internet. During this connection, they perform communication between two end nodes using virtual connections called the IP tunnel. The use of firewalls and virtual private networks induces various performance changes on the network. Monitoring those changes is crucial in terms of supplying the updates and requirements of the network systems. This study finds out the possible effects of the firewall and virtual private network solutions on network performance by exploiting the scenarios prepared in the OPNET simulation program.