Laparoskopik ve açık apendektomi sonrası komplikasyonlar ACS-NSQIP risk hesaplaması ile değerlendirme
Complications after laparoscopic and open appendectomy evaluation with ACS-NSQIP risk calculation
- Tez No: 610033
 - Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL OSKAY KAYA, DR. ENGİN ÖLÇÜCÜOĞLU
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Akut apandisit acil şartlarda en sık yapılan ameliyattır. Yaşlılık ve obezite her ameliyatta olduğu gibi apendektomide de postoperatif komplikasyon oranını artırmaktadır. Çalışmamızda ABD'de sıklıkla kullanılan kanıta dayalı güvenilir bir araç olan ACS-NSQIP risk hesaplayıcının apendektomi sonrası komplikasyonları öngörü seviyesi değerlendirilecektir. Gereç ve yöntem: ACS-NSQIP CRH cerrahı ve hastaları yapılacak operasyonun riski ile ilgili bilgilendirmek için kullanıma sunulmuş bir programdır. Hastalarla ilgili 20 adet veri girildikten sonra en sık görülen 17 komplikasyon ve ortalama hastanede yatış süresi verilmektedir. 30 günlük takiplerinde gözlenen komplikasyonlar CRH'nin öngördüğü komplikasyonlara göre kategorize edildi. Hastalara ait bu veriler CRH'ye online olarak girildi ve hesaplayıcı tarafından öngörülen komplikasyon oranları kayıt altına alındı. Gözlenen komplikasyon oranları ve hastanede yatış süreleri ile CRH'nin öngördüğü komplikasyon oranları ve hastanede yatış süreleri karşılaştırıldı. Bulgular: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt SUAM acil polikliniğine başvuran ve apendektomi yapılması amacıyla genel cerrahi servisine yatırılan 217 (%74,3) erkek, 75 (%25,7) kadın toplam 292 hasta çalışmaya dahil edildi. Yaş aralığı 18-76 ortalama yaş 35,3±13,6 olarak hesaplandı. Vücut kitle indeksi ortalama 25,8±4,6 şeklinde hesaplandı. Hastalarımızda herhangi bir komplikasyon gelişenler %13,4, cerrahi alan enfeksiyonu %11,3, ciddi komplikasyon gelişenler %3,1, tekrar başvuru %2,1 şeklinde gözlendi. Ciddi komplikasyonların içerisine, pnömoni, sepsis, kardiyak komplikasyonlar ve böbrek yetmezliği dahil edildi. Hastanede yatış süresi ortalama 1,91±1,64 şeklinde, yatış süresi aralığı ise 1-14 arasında görüldü. Venöz tromboemboli gözlenen hastamız olmadı. Hiçbir hastamızda mortalite gözlenmedi. CRH ile gerçekleşen komplikasyon karşılatırılması ROC eğrisi ile yapıldığında CRH'nin öngörü düzeyi; herhangi bir komplikasyonda doğruluk oranı %84.2, ciddi komplikasyonda %86.7, cerrahi alan enfeksiyonunda %47.6, böbrek yetmezliğinde %95.9, tekrar ameliyatta %99.0 ve sepsiste %88.3 şeklinde olduğu görüldü. Sonuç: Her ne kadar basit apendektomi sonrası komplikasyon görülmesi nadir bir durum olsa da özellikle yaşlı, obez, ek hastalıkları fazla olan hastalarda komplikasyon oranlarının belirgin artığı bilinmektedir. Öncelikle yukarıda saydığımız özellikli hastalarda ACS-NSQIP CRH gibi araçların yararı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: Acute appendicitis is the most common operation in emergency surgery. Elderly and obesity increase the rate of postoperative complications in appendectomy as in every surgery. In our study, the predictive level of post-appendectomy complications of the ACS-NSQIP surgical risk calculator (SRC), a reliable evidencebased tool frequently used in the USA, will be evaluated. Materials and Methods: ACS-NSQIP SRC is a program that is used to inform surgeons and patients about the risks of the operation. After entering 20 data about the patients, the 17 most common complications and the mean length of hospital stay are given. Complications observed during 30-day follow-up were categorized according to the predicted complications of SRC. These data of patients were entered into SRC online and the rates predicted by the calculator were recorded. The observed complication rates and hospitalization time were compared with the predicted complication rates and hospitalization time of SRC. Results: A total of 292 patients (217 (74.3%) male, 75 (25.7%) female) who were admitted to the outpatient clinic of Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt SUAM hospital with appendicitis were included in the study. The mean age was calculated as 35.3 ± 13.6 years. The mean body mass index was calculated as 25.8±4.6. Patients that obseved any complication was 13.4, surgical site infection 11.3, serious complication 3.1 and readmission rate was 2.1. Severe complications included pneumonia, sepsis, cardiac complications and renal failure. The mean length of hospital stay was 1.91±1.64 and the duration of hospitalization was between 1-14 days. We have no patient with venous thromboembolism. No mortality was observed in any of our patients. When comparisons of the predicted complications by SRC and observed complications applied to ROC curve, SRC predictive level; accuracy of any complication was 84.2%, 86.7% for serious complications, 47.6% for surgical site infection, 95.9% for renal failure, 99.0% for re-operation and 88.3% for sepsis. Conclusion: Although complications after simple appendectomy are rare, complication rates are known to increases significantly, especially in elderly, obese, and comorbid patients. First of all, tools such as ACS-NSQIP SRC will beneficial to the patients mentioned above.