Atık polimerlerden üretilmiş I profillerin eğilme davranışının incelenmesi
An investigation on the bending behavior of I profiles manufactured with waste polymers
- Tez No: 610042
 - Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR CÜNEYT AYDIN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 174
Özet
Günlük hayatımızı birçok noktada kolaylaştıran plastiklerin kullanımı da günden güne artmaktadır. Kullanıldıktan sonra atık haline gelen bu malzemelerin geri dönüşümünün sağlanması ve yeniden kullanılabilir hale getirilmesi ekolojik düzen açısından değerlendirildiğinde çok büyük önem ve anlam taşımaktadır. Yapılan yüksek lisans tez çalışması kapsamında atık haline gelen polimerlerden üretilen hafif çelik I profillerinin içini doldurmak suretiyle bir kompozit sistemi gerçekleştirilmiştir. Bu deneysel çalışma için 10 adet I100 hafif çelik profil üretilmiştir ve elde edilen karışım proje kapsamında hafif çelikten üretilen yedi adet I100 profile eriyik halde doldurulmuştur. Üç profil ise gerekli kıyaslamaların yapılabilmesi için boş bırakılmıştır. Profillere üçerli gruplar halinde sırasıyla atık polimerden elde edilen karışım doldurulmuştur. Ayrıca karbon fiber çubuklarla güçlendirilmiş numunelerde üretilmiştir. Söz konusu numunelerde eğilme, burulma ve kesme deneyleri yapılmıştır. Üretilen I tipli hafif çelik profil ve içini doldurmada kullanılan atık polimer felsefesi, geri dönüşüm hususunda yaratıcı bir yenilik içerirken, aynı zamanda eğilme, kesme ve burulma gibi davranışlarda beklenilenin ötesinde dayanım artışları izlenmiştir. Bu bağlamda literatür için standart çelik profillere benzer davranış gösteren hafif atık geri dönüşümlü profiller üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of plastics, which facilitates our daily life in manyaspects is increasing day by day. Recycling and re-use of these materials which become waste after being used is of great importance in terms of ecological order. In the scope of this master thesis, a composite system has been produced by filling inside of the light steel I profiles which are produced from the waste polymers. For this experimental study, 10 I100 light steel profiles were produced and the acquired melted mixture was filled into seven I100 profiles made of light steel within the scope of the project. The three profiles are left blank so that the necessary comparisons can be made. The profiles are respectively filled with the mixture obtained from the waste polymer by the groups of three.. Besides, the samples strengthened by carbon fiber rods. Bending, torsion, and shear tests were carried out on the samples in question. While the produced I type light steel profile and the waste polymer philosophy which is used to fill in the profileinclude a creative innovation in recycling, it was also observed that the increase of the resistance in bending, shearing, and torsion behaviours were beyond expectations.In this context, light waste recycled profiles were produced for the literature, which behave similarly compared to the standard steel profiles.