Atık polimerlerden üretilmiş U profillerin eğilme davranışının incelenmesi
An investigation on the bending behavior of U profiles manufactured with waste polymers
  1. Tez No: 610044
  2. Yazar: ELİF METE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR CÜNEYT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Hafif çelik yapı profilleri günümüzde uygulamada kolaylık ve ekonomik açıdan bizlere avantajlar sağlaması sebebiyle ülkemizde sıklıkla kullanılmaktadır. Çalışma kapsamında 1,5 m uzunluğunda 1,20 mm kalınlığında ince cidarlı 13 adet U100 hafif çelik profil kullanılmıştır. Çalışmanın amacı atık polimer malzemenin homojen bir hamur haline getirildikten sonra hafif çelik U profil kalıpların içerisine eriyik halde doldurularak oluşturulan kompozit malzemenin eğilme, kesme ve burulma davranışlarını incelemektir. Çalışma kapsamında toplamda dört grup numune elde edilmiştir: Boş profil, atık polimer, atık polimer + cam fiber çubuk,atık polimer+ karbon fiber çubuk içeren hafif çelik U profiller üretilmiştir.Çalışmada 13 adet profil üç adet boş profil, üç atık polimerli profil, iki adet atık polimer + cam fiber çubuk içeren profil, iki adet atık polimer + karbon fiber çubuk içeren profil, üç adet yedek profil olmak üzere gruplandırılmıştır. Bu şekilde oluşturulmuş kompozit kirişlerin eğilme, burulma, kesme davranışlarının incelenmesi amacıyla deneysel çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmada atık polimer olarak ince öğütülmüş atık ve ham PP (Polipropilen) kullanılmıştır. Kompozit kirişlerin eğilme davranışları moment kapasitesi, rijitlik, kesit şekil değiştirmeleri ve ara yüz kayması bakımından incelenmiştir. Üretilen hafif çelik U100 profil ve eriyik halde doldurulan atık polimer düşüncesi, geri dönüşümde yenilikçi bir yaklaşım ve eğilme, kesme, burulma davranışlarında tahmin edilenin ötesinde dayanımda artış gözlemlenmiştir. Çalışmada standart çelik profillere benzer davranış gösteren hafif atık geri dönüşümlü profiller üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, light steel construction profiles are frequently used in our country due to their ease of application and economic advantages. In the scope of this study, 13 U100 thin-walled light steel profiles with 1.5 m length and 1.20 mm thickness were used.This study aims to investigate the bending, shear and torsional behaviors of the composite material formed by being filled into the light steel U profile molds following the waste polymer material is homogeneously pulped. In the scope of this study, four groups of samples were obtained in total: light steel U profiles containing a hollow profile, waste polymer, waste polymer + glass fiber rod, waste polymer + carbon fiber rod. In the study, 13 profiles were grouped as three hollow profiles, three waste polymer profiles, two waste polymer + glass fiber rod profiles, two waste polymer + carbon fiber rod profiles and three spare profiles. Experimental studies were carried out in order to investigate the bending, torsional and shear behavior of the composite beams formed in the way stated above. In this study, finely ground waste and raw PP (Polypropylene) were used as the waste polymer. Bending behaviors of the composite beams were examined in terms of their moment capacity, stiffness, cross-section deformations and interface shift. The idea of light steel U100 profile and melt-filled waste polymer produced, an innovative approach to recycling and an increase in bending, shear, torsional behavior beyond predictability have been observed. In this study, light waste recycled profiles were produced which behave similarly compared to the standard steel profiles.