Doğadan toplanan Koeleria cristata (L.) pers. genotiplerinde morfolojik farklılıkların belirlenmesi
Determination of morphological diversity in Koeleria cristata L. genotypes collected from the nature
  1. Tez No: 610048
  2. Yazar: ZAHİDE LEVENT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Çalışmada, doğadan toplanmış olan Koeleria cristata (L.) Pers. genotiplerin de yeşil alan ve yem bitkisi olarak kullanılabilirlik bakımından bazı tarımsal özellikler belirlenmiştir. Bu özellikler doğrultusunda üstün olan genotipler seçilmiştir. Seçilen genotipler, 113O919 no'lu TÜBİTAK projesi kapsamında Koeleria cristata L. türüne ait 50 adet genotipdir. Elde edilen veriler değerlendirilerek genotiplerin mera ve yem bitkileri tarımında, ayrıca yeşil alan tesisinde kullanılabilme potansiyelleri araştırılarak ıslah çalışmaları için temel verileri belli olan genetik materyaller kazandırılmıştır. Materyaller fide halinde 2015 yılı Temmuz-Ağustos ayları içerisinde 0.5m x 0.5m aralıklarla S.Ü. Ziraat Fakültesi deneme tarlasına dikilmiştir. Bu bitkilerde çim ve yem bitkisi olmak üzere iki amaca yönelik bitkisel ve tarımsal özellikler incelenmiştir. Gözlem ve ölçümler 2016-2017 yıllarında yapılmıştır. Çalışmada yapılan gözlem ve ölçümler; Çim kalitesi 7.1; mevsimsel renk değişimi 4.86; yaprak dokusu 3.22; yoğunluk 4.7; bitki boyu 45.2 cm; yaprak eni 0.29 cm; yaprak boyu 7.72 cm; yaprak alanı 2.31 cm2; sonbaharda büyüme şekli 4.48; bitki çapı 14.7 cm; ilkbaharda yeniden büyüme zamanı 6.2; salkım oluşturma eğilimi 4.62; salkım boyu 7.38 cm; salkım boğum uzunluğu 22.5 cm; tohum verimi 1.39 gr; yeşil ot verimi 5.88; bin dane ağırlığı 0.67 gr. olarak gözlemlenmiş veya ölçülmüştür. Bu özellikler arasındaki ilişkiler korelasyon analizi ile belirlenmiştir. Türkiye florası yem bitkileri ıslahı yönünden büyük bir genetik potansiyele sahip olup çeşit geliştirmek için Koeleria cristata L. türlerinin çeşitliliği bakımından oldukça zengindir. Ayrıca bu çalışmanın ileride yapılacak benzer karakterizasyon, seleksiyon ve ıslah çalışmalarına önemli katkı sağlayacağı düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
In the study, some agricultural characteristics in terms of usability as a green area and feed plant in the june grass (Koeleria cristata L.) Genotypes collected from nature have been determined. Genotypes superior to these characteristics were selected The selected genotypes are 50 genotypes belonging to Koeleria. Koeleria cristata L. species within the scope of TÜBİTAK project number 113O919. By evaluating the obtained data, the genotypes of the pasture and forage crops were investigated and their potential for use in the green field was investigated and genetic materials with basic data for breeding studies were obtained. In these plants, herbal and agricultural properties for two purposes including grass and forage plants were examined. Materials in seedlings in July-August 2015 0.5m x 0.5m intervals in S.Ü. Faculty of Agriculture was planted in the trial field. Experimental observations and measurements were taken in 2016-2017 vegetation period. Observations and measurements were made in 2016-2017. Observations and measurements; Grass quality is 7.1; seasonal color change 4.86; leaf texture 3.22; density 4.7; plant height 45.2 cm; leaf width 0.29 cm; leaf length 7.72 cm; leaf area 2.31 cm2; growth in autumn is 4.48; plant diameter 14.7 cm; spring regrowth time 6.2; cluster tendency 4.62; cluster length 7.38 cm; last internode length 22.5 cm; seed yield 1.39 g; green grass yield 5.88; thousand grain weight 0.67gr. as measured or measured. Relations between these properties were determined by correlation analysis. Turkey is the flora fodder crops have a great potential in terms of genetic breeding to develop varieties in terms of the diversity of Koeleri cristata L. species is quite rich. In addition, this study is thought to make a significant contribution to future characterization, selection and breeding studies.