Doğadan toplanan Festuca valesiaca L. genotiplerinde morfolojik farklılıkların belirlenmesi
Determination of morphological diversty in Festuca valesiaca L. genotypes colleted from the nature
- Tez No: 610049
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Çalışmada kullanılan materyaller 113O919 no'lu TÜBİTAK projesinden elde edilmiştir. Projede 530 civarında Festuca valesiaca genotipi toplanmıştır. Doğadan toplanmış olan meşe yumağı (Festuca valesiaca L.) genotiplerin de yeşil alan ve yem bitkisi olarak kullanılabilirlik bakımından belirli tarımsal özellikleri belirlenip ve bu özellikler doğrultusunda üstün olan genotiplerden 50 adedi seçilmiştir. Çalışma sonucunda, Festuca valesiaca'nın çim kalitesi 6,73; mevsimsel renk değişimi 5,08; yaprak dokusu 2,89; yoğunluk 5,39; bitki boyu 26,70 cm; yaprak eni 0,22 cm; yaprak boyu 6,15 cm; sonbaharda büyüme şekli 4,74; salkım oluşturma eğilimi 4,15; salkım boyu 5,81 cm; son boğum uzunluğu 17,68 cm; yeşil ot verimi skalası 3,57 olarak belirlenmiştir. Elde edilen bu veriler değerlendirilip, bu bitkilerin mera ve yem bitkileri tarımında ayrıca yeşil alan tesisinde kullanılabilme potansiyelleri ortaya konularak ve ıslah çalışmaları için temel verileri belli olan genetik materyaller elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Field and forege plants in the genotypes collected from nature and the genotypes superıor to these characteristic are selected. As a result of the study, it was determined that grass quality, seasonal color change. leaf tissue, density, plant height, leaf width, leaf height, growth in autumn, tendency to form cluster, cluster size, last blance length, seed yield of F. valesiaca are 6.73; 5.08, 2.89, 5.39, 26,70 cm, 0.22 cm, 6.15 cm, 4.74, 4.15, 5.81 cm, 17.68 cm, 3.57 g . Data obtained are evaluated and the potentials of these plants to be used ın pasture and forage crops agriculture as well as green field faiites are revealed and genetic materials with basic data for breeding studies are obtained In the study, certain agricultural characteristics were determined in ders datermined in of usability as green