Akkaraman koyun ırkında süt verimiyle ilişkili bazı mikroRNA'ların incelenmesi
Investigation of some microRNAs associated with milk yield on white karaman sheep breed
  1. Tez No: 610047
  2. Yazar: ESRA DUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ÖZMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Araştırmanın amacı Akkaraman koyun ırkında sütten elde edilen dokuz adet miRNA'nın süt verimi ve süt kompozisyonu ile ilişkisini araştırmaktır. Bu amaçla Akkaraman ırkı, süt verimi yüksek (n=20) ve süt verimi düşük (n=20) iki grup koyundan süt örneği alınarak süt verimi ölçümü, süt kompozisyonu analizi ve seçilen miRNA'ların ifade seviyeleri incelenmiştir. İncelenen miRNA'lar oar-mir-485-3p, oar-mir-374b, oar-miR-27a, oar-miR-221, oar-miR-23a, oar-miR-181a, oar-miR-152, oar-miR-16b 'dir. Normalizasyon için oar-miR-103 kullanılarak bu miRNA'ların gruplar arası ifade farklılıkları ve süt verimi ile süt kompozisyonu ile ilişkileri araştırılmıştır. Yapılan analizler sonucunda yüksek süt verimli grupta oar-miR-27a ile protein ve laktoz arasında; oar-miR-16b ile süt verimi arasında negatif korelasyon bulunmuştur. Bulunan sonuçlar koyun türünde literatürde bir ilktir. Bu iki miRNA koyunlarda süt verimi, meme dokusu gelişimi, süt protein ve laktoz oranı ile ilişkileri hem korele oldukları parametreler hemde ilişkili bulundukları yolaklar açısından yapılacak daha ileri çalışmaların önünü açacak nitelikte sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is investigating nine milk microRNAs related with milk yield, milk composition and their biomarker potential on milk yield with high milk yield sheep. Milk samples collected from two groups with high milk (n=20) yield and low milk yield (n= 20), milk yield, milk composition and nine selected miRNAs expression levels compared with two gruops. Investigated miRNAs are oar-mir-485-3p, oar-mir-374b, oar-miR-27a, oar-miR-221, oar-miR-23a, oar-miR-181a, oar-miR-152, oar-miR-16b. We investigated their associacion with milk yield and milk composition and with oar-miR-103 for normalization. We found negative correlation between oar-miR-27 protein and lactose; oar-miR-16 and milk yield on high milk yield group. Theese result are first reports on sheep species. Theese two miRNAs and their association with milk yield, mammary gland development, milk protein and lactose and their associated pathways would lead up further studies.