Osmaniye ili Kadirli ilçesi çevresinde yerfıstığı sulamasında kullanılan yağmurlama sulama sistemlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of sprinkler irrigation systems using groundnut irrigation in Kadirli province of Osmaniye
  1. Tez No: 610056
  2. Yazar: İSA BİLALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma Osmaniye iline bağlı Kadirli ilçesi ve çevresinde yerfıstığı sulamasında kullanılan yağmurlama sulama sistemi ve sulama özelliklerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Yapılan çalışmada, kullanılan yağmurlama sulama sisteminin tamamının taşınabilir tipte ve yükseltici olmadan kullanılan yağmurlama başlıklarına sahip oldukları tespit edilmiştir. Sistem basıncının yeterli olmasından dolayı su dağılımlarının iyi olduğu belirlenmiştir. Sistemde pompanın çalıştırılması esnasında traktörün kuyruk milinden yararlanıldığı ve güç kaynağının mazotla çalıştığı gözlenmiştir. Mazot kullanımı, elektrik kullanımı ile karşılaştırıldığında sistem enerji maliyetlerini oldukça fazla artırdığı söylenebilir. Yörede sezonda yerfıstığı tarımında ortalama 4sulama yapıldığı tespit edilmiştir. Başlık özelliklerine bağlı olarak toplam bitkilere uygulanan su miktarının 210 mm ile 278 mm olarak hesaplanmıştır. Sulama aralığı, bitkinin tüm yüzeyi örttüğü dönemde ortalama 16-17 gün olarak belirlenmiştir. Ayrıca, tarımsal sulama açısından en büyük sorunun çiftçilerin su aldıkları sulama kanallarının bazılarının bakımsız olması söylenebilir. Yörede ortalama yerfıstığı dane verimi 3150-3500 kg/ha civarında olup bu üretim performansı ile söz konusu Çukurova bölgesi verim ve kalite açısından dünyada ana fıstık üreticisi ülkelerle benzer seviyededir. Mevcut bu başarı grafiğinin daha da artırılması ve sürdürülebilir yerfıstığı tarımı için, bölgede yerfıstığı çiftçi satış fiyatının en azından 2019 yılı üretim sonundaki fiyatlarda veya daha fazla olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was performed to assess the sprinkler irrigation systems usage and irrigation strategies for peanut farmlands situated at Kadirli vicinity of Osmaniye. In result, whole sprinkler irrigation systems were found portable types having sprinklers with no risers. Water distribution was found satisfactory due to the sufficient pressure heads within the systems. All sprinkler irrigation systems were operated by tractors using diesel oil. By comparison to the electricity as a power supply, diesel resulted remarkable increase in irrigation energy cost. In region, seasonal mean number of the irrigation for peanut crop was found as 4. The total seasonal applied water varied from 210 mm to 278 mm depending on the characteristics of sprinklers. Irrigation interval was found as about 16-17 day during the full cover of plants. The most important problem relevant to the agricultural water management was poor infrastructures of some irrigation canals. Average seed yield of peanut in research areas was found as 3150-3500 kg/haand by this present status, Çukurova region has resulted better seed performance just like leading producer countries worldwide. Fortunately, pea nut price was satisfactory after the harvest season of 2019 and this price should be at least like price of 2019 and increase in future for sustainable pea nut productions in region.