Thermographic analysis of heat generation during ucs testing of rocks
Tek eksenli basınç dayanımı deneyi sırasında kayaların ısı oluşumunun termografik analizi
- Tez No: 610057
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ERKAYAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Madencilik faaliyetleri ülkemizde olduğu gibi dünya çapında da yer altı kaynaklarına yönelik hem enerji üretimi hem de hammadde gereksinimi nedeniyle yoğunlaşmaktadır. Bu sebepten ötürü, sanayinin artan hammadde talebinin karşılanması amacıyla madencilikte yeni kaynak arayışları sürekli olarak devam etmektedir. Madencilik faaliyetlerinin temel olarak gerçekleştirildiği yeraltı ve yer üstü işletmelerinde kaya mekaniği önemli bir paya sahiptir. Günümüzde kaya mekaniği deneylerinde kullanılan, örneğin tek eksenli basma dayanımı deneylerin de, cihaz ve ekipmanların ilk çatlak oluşma anını algılama yetenekleri oldukça düşüktür. Bu nedenle, deney sırasında kayıt altına alınan veriler incelenerek bazı çıkarımlar yapılmak zorunda kalınmaktadır. Ancak bu çıkarımlar, ilk çatlak oluşum anına dair güvenilir ve hassas bir görsel veriyle desteklenememektedir. Buna ilişkin olarak, bu tez çalışmasında farklı tip kaya örneklerinin tek eksenli basınç deneyleri sırasında yenilme davranışları termal kamera ile izlenmiştir. Bu sayede, söz konusu tez çalışmasının kaya mekaniği literatüründeki güncel çalışmalardan birisi olarak literatüre büyük ölçüde katkıda bulunacağı öngörülmektedir. Yenilme anındaki sıcaklık artışı andesite ve gnays-şist numuneleri için sırasıyla 4.45 ℃ ve 9.58 ℃ olarak tespit edilmiştir. Bu nedenle, UCS değerindeki artış ile birlikte daha yüksek sıcaklık artışı görülmüştür. Ayrıca, mermer numunelerinde deney sırasınca sıcaklık değerinin düştüğü görülmüştür. Sıcaklık düşüşündeki değer yaklaşık olarak 0.5-0.6 ℃ civarında görülmüştür. Örnekteki sıcaklık değişi ışınım enerjisi salınımına neden olmaktadır. Yapılan porozite deneyleri sonucunda, gözeneklilik oranındaki artış ile birlikte enerji salınımının da 17.72 kJ'dan 107.81kJ'a kadar yükseldiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Mining activities concentrate on the production of underground resources for energy generation and raw material requirements worldwide, as it is also the case in Turkey. For this reason, the exploration of new resources proceeds consistently to meet the increasing raw material demand of the industry. Rock mechanics has a vital role in underground mining and surface mining. At present, the devices and instruments used in rock mechanics laboratory testing, for example, uniaxial compressive strength test, have inferior sensing capability of the initial formation of cracks. Therefore, some inferences must be made by analyzing the data collected during tests. However, this effort cannot be supported with crucial and reliable visual data at the initial crack formation. Regarding this, in this thesis study, the failure behavior of different types of rock specimens was analyzed by a thermal camera during uniaxial compressive strength tests. Hence, this thesis study is expected to become one of the current studies in rock mechanics literature. Therefore, it is foreseen that this subject will make a significant contribution to literature. The experiment results show that gneiss-schist specimens have greater uniaxial compressive strength values than andesite samples. Temperature increase at the failure moment was detected as 4.45 ℃ and 9.58 ℃ for andesite and gneiss-schist specimens, respectively. Higher temperature increase was observed with respect to UCS value. Besides, a temperature decrease was recorded during marble specimens. The amount of temperature decrease was detected about 0.5-0.6 ℃. The temperature change at the specimen causes the radiation energy release. As a result of the porosity tests, it was observed that increase in the porosity rate is parallel to higher radiation energy released, from 17.72 kJ to 107.81 kJ.