Meme kanserinde usnik asitin inflamasyon üzerine olan etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of usnic acid on inflamation in breast cancer
  1. Tez No: 610075
  2. Yazar: METİN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP YALIN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BERKÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Meme kanseri kadınlarda en sık rastlanılan kanser türüdür. İnflamasyonun kanseri tetiklediği bilinmektedir. İnflamasyon, aktive olmuş inflamatuar faktörlerin veya immün hücrelerin aracılık ettiği vücudun birçok bölgesinde gerçekleşen bir süreçtir. Bu süreç gerçekleşirken makrofajlar ve monositlerinflamasyonun akut faz cevabının kaskadında önemli görevlere sahiptirler. Stimüle edildiklerinde tümör nekroz faktör alfa(TNF-α), interlökin1β(IL-1β), IL-6, IL-10, indüklenebilir nitrik oksit sentaz (iNOS), siklooksijenaz-2 (COX-2) gibi sitokin ve enzimler üretilmektedir. Böylece inflamasyon gelişiminde önemli genlerden olan COX-2 ve iNOS'un hedeflenmesi kanserin erken teşhisinin yanı sıra tedavide yeni stratejilerin geliştirilmesinde önem arz etmektedir. Usnik asit antibiyotik olarak bilinmesinin yanı sıra antiviral, antiinflamatuvar, antiproliferatif etki gibi birçok biyolojik aktiviteye sahiptir. Bu çalışmada, usnikasitin MCF-7 hücre hattında COX-2 ve iNOS genlerinin ekspresyonuna ek olarak bu genlerin son ürünleri olan prostaglandin E2 (PGE2), nitrik oksit (NO) düzeyleri ayrıca TNF-α ve IL-6 sitokin seviyeleri üzerine etkisi incelenmiştir. Hücreler 6 gruba ayrılmıştır. Hiçbir uygulama yapılmayan grup kontrol olarak kabul edilmiştir. Usnikasitin MCF-7 hücrelerinde LD50 düzeyi xCELLigence sistemi ile 15,638 M olarak belirlenmiştir. 48 saatlik usnik asit uygulamasından sonra çalışma gruplarında COX-2, iNOS gen ekpresyonuReal time PCR ile TNF-, IL-6, NO, PGE2 düzeyleri ise ELISA yöntemi ile ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common type of cancer among women. Inflammation is known to trigger cancer. Inflammation is a process that occurs in many parts of the body mediated by activated inflammatory factors or immune cells. While this process is taking place, macrophages and monocytes have important roles in the cascade of the acute phase response of inflammation. Cytokines and enzymes such as tumor necrosis factor α (TNF-α), interleukin 1β (IL-1β), IL-6, IL- 10, inducible nitric oxide synthase (iNOS), cyclooxygenase-2 (COX-2) are produced when stimulated. Thus, targeting of COX-2 and iNOS, which are important genes in the development of inflammation, is important for the early detection of cancer as well as the development of new strategies in treatment. Usnic acid is known as antibiotic as well as antiviral, anti-inflammatory, antiproliferative effect has many biological activities. In this study, the effect of usnic acid on the expression of COX-2 and iNOS genes in MCF-7 cell line, as well as the end products of these genes, PGE2, NO levels and TNF-α , IL-6 cytokine levels were investigated. Cells were divided 6 groups. The group of cells with no treatment was considered as the control group. LD50 of usnic acid value was determined 15.638 μM by xCELLigence system in MCF-7 cells. After 48 hours of usnic acid administration, COX-2, iNOS gene expression was measured by Real-time PCR and TNF-􀀀, IL-6, NO, PGE2 levels were measured by ELISA method. Our study showed that usnic acid was decreased gene expression levels of COX-2 and iNOS and NO, PGE2 in the meantime cytokines (TNF-α, IL-6) levels in dose depended manner. According to our findings, usnic acid may have cytotoxic and antiinflammatory role in MCF-7 cell line.