Gerçek tekstil atıksularının fotokimyasal proseslerle arıtımı
Photocchemical of real textile wastewaters treatment with processes
- Tez No: 610095
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE KULEYİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada gerçek tekstil atıksularından homojen foto-Fenton ve heterojen foto-Fenton oksidasyon yöntemleri ile renk (Pt-Co), KOİ, TOK giderimi incelenmiştir. Homojen foto-Fenton deneylerinde demir türevleri Fe2+ ve Fe3+ olarak kullanılmıştır. Çalışmada ilk olarak sabit süre, Fe2+/Fe3+ ve H2O2 dozlarında pH 2.0-2.5-3.0-3.5-4.0 değerleri denenmiş ve Fe2+ dozu için optimum değer 3.0 olarak bulunurken Fe3+ için optimum pH değeri 3.5 olarak bulunmuştur. Bir sonraki aşamada sabit pH ve farklı sürelerde Fe2+ ve H2O2 dozu belirleme çalışmaları yapılmış ve optimum değer 2 mM Fe2+ ve 10 mM H2O2 olarak bulunmuştur. Aynı şekilde Fe3+ ve H2O2 dozu için optimum pH ve farklı sürelerde çalışılmış optimum değerler 2 mM Fe3+ ve 10 mM H2O2 olarak aynı şekilde bulunmuştur. Heterojen foto-Fenton prosesine Fe2O3-Sepiyolit eklenerek pH, doz ve süre belirleme çalışmaları yapılmıştır. Heterojen foto-Fenton Prosesi için optimum pH 3.0, optimum doz 10g/L ve optimum süre 60 dakika olarak bulunmuştur. Çalışılan prosesler karşılaştırıldığında en iyi verimin Fe2O3-Sepiyolit eklenen heterojen foto-Fenton prosesi olduğu görülmüştür. Heterojen foto-Fenton prosesi için optimum koşullarda renk(Pt-Co), KOİ, TOK giderim verimleri sırasıyla %98, %82, %80 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, color (Pt-Co), COD, TOC removal efficiencies were investigated by using homogeneous photo-Fenton and heterogeneous photo-Fenton oxidation methods using real textile wastewater. In homogeneous photo-fenton experiments, iron derivatives were used as Fe2+ and Fe+3. In the study, pH 2.0-2.5-3.0-3.5-4.0 values were tried for the fixed time, Fe2+/Fe+3 and H2O2 doses and the optimum value for Fe2 + dose was found to be 3.0, while the optimum pH value for Fe+3 was found to be 3.5. As the next step, fixed pH and Fe2+and H2O2 dose determination studies were performed and optimum value was found as 2 mM Fe2 + and 10 mM H2O2. In the same way, optimum pH for Fe+3and H2O2 dose and optimum values studied at different times were found to be 2 mM Fe+3 and 10 mM H2O2. Fe2O3-Sepiolite was added to heterogeneous photo-Fenton process to determine pH, dose and time. The optimum pH 3.0, optimum dose 10 g/L and optimum time for heterogeneous photo-fenton process were found to be 60 min. When the studied processes were compared, the best yield was found to be the Heterogeneous Photo-Fenton process with Fe2O3-Sepiolite added. Color (Pt-Co), COD, TOC removal efficiencies were found to be 98%, 82%, 80% under optimum conditions for heterogeneous photo-Fenton process, respectively.