Banka kredileri ve finansal desteklemelerle güçlendirilen KOBİ'lerin Türkiye'de ekonomik büyümeye etkisi
The effect of growth of SMEs empowered by bank credits and financial supports to economic growth in Turkey
- Tez No: 610096
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Küreselleşme sonrası mal ve sermaye hareketlerinin giderek serbestleşmesi, bilgiye ulaşımın kolaylaşması ile birlikte ülkeler giderek birbirine yakın hale gelmeye başlamıştır. Bu durum gerek ülkeler bazında gerekse firmalar bazında rekabet baskısının çok yoğun bir şekilde hissedilmesine sebep olmuştur. Sosyal refah düzeyini arttırmak isteyen tüm ülkelerin temel ekonomik hedeflerinin başında sürdürülebilir ekonomik büyüme gelmektedir. Dünyada 1973 petrol krizine kadar ekonominin lokomotifi olarak görülen büyük işletmeler, krizler sonrasında derin yaralar alırken, esnek yapılarıyla daha kolay ayakta kalabilen, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ'ler) ön plana çıkmaya başlamıştır. Türkiye'de ise KOBİ'lerin önemi 1994 krizinden sonra fark edilmeye başlanmıştır. Türkiye'de işletmelerin sayıca %99,8'ini oluşturan KOBİ'ler büyük işletmelerin aksine, ülkenin her yerine yayılmış olmaları, bu şekilde kırsal kesimden kentlere göçü engelleyerek bölgelerarasındaki gelir dağılımına katkıları, dinamik ve esnek üretim yapıları, kuruldukları bölgede istihdam yaratarak işsizliğin düşürülmesine katkıları gibi pek çok özellikleri ile küresel rekabetin zorlayıcı koşullarında, özellikle gelişmekte olan ülkelerde sürdürülebilir sosyal ve ekonomik büyüme ve kalkınma için çok önemli bir role sahiptir. Bu çalışmada temel amaç ekonomide bu kadar büyük bir paya sahip olan KOBİ'lerin, banka kredileri ve finansal desteklerle, rekabet güçlerini artırarak, ülkenin ekonomik büyümesine katkısının açıklanmasıdır.
Özet (Çeviri)
Along with globalization, the distance of goods and capital movements has become closer to the distant places with the liberalization and ease in the distant places. Some of them cause intense competitive pressure on the basis of their firm. Sustainable economic growth is one of the main economic objectives of all countries wishing to increase the level of social welfare. While the large enterprises, which were regarded as the locomotives of the economy until the 1973 oil crisis in the world, received deep wounds after the crises, the Small and Medium Enterprises (SMEs), which can survive more easily with their flexible structures, have come to the forefront. The importance of the SMEs in Turkey began to be realized after the 1994 crisis. SMEs make up the numbers 99.9% of all enterprises in Turkey Unlike large enterprises, they are all spread across the country, so that the rural income distribution contributions in interregional preventing migration to urban, dynamic and flexible production structure, unemployment to be reduced by creating employment in the area where they are installed It has a very important role for sustainable social and economic growth and development, especially in developing countries, under challenging conditions of global competition. The main purpose of this study is to determine whether SMEs, which have such a large share in the economy, will contribute to the economic growth of the country by increasing their competitiveness through bank loans and financial supports.