Yenidoğanda fenilketonüri taraması
  1. Tez No: 61010
  2. Yazar: A. SERCAN TEYMÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Akraba evliliklerinin sık görüldüğü ülkemizde çok sık karşılaşılması muhtemel olan fenilke tonürinin yenidoğan döneminde tanınmasını sağlamak, uygulanacak etkili tedavi ile prognozu olumlu yönde değiştirebilmek ve ailelere etkili bir genetik danışmanlık sağlamak amacıyla yaptığımız bu çalışmada Haydarpaşa Numune Hastanesi Doğum Kliniğinde dünyaya gelen 1000 yenidoğan bebek araştırıldı. Mevcut tarama testleri arasında en iyisi ve en yaygın kullanılanı olan Guthrie Bakteriel Inhibisyon Assay yöntemi ile yaptığımız taramada yalnızca bir tane pozitif test sonucuna rastladık. Bebeğin kısa bir süre sonra ölmesi nedeniyle hiperfenilalanineminin tipini tayin edemedik. Bu çalışmada akraba evliliği oranı % 21,3 olarak tespit edildi. Erken tanı ve tedavinin yapılamadığı hallerde mental ve motor, retardasyona yol açan kalıcı beyin harabiyeti yapması nedeniyle yenidoğanlarda Guthrie testi ile fenil- ketonüri taramasının yaygınlaştırılmasının yararlı olacağı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The consanguineous marriage is very common in our country so that in this study 1000 newborn from Jynecology and Obstetrics department of Haydarpaşa Numune Hospital were investigated for phenylketonuria to diagnose early, start an effective therapy for good prognosis and ensure a genetic information to the families. We had only one positive case with Guthrie Bacterial Inhibition Assay, the most appropriate screening test among others. The baby has died so we couldn't detect the type of the disease. In this study the rate of consanguineous marriage was 21.3% As a result the screening of newborn for phenylketonuria with Guthrie test is favorable because mental and motor retardation with brain damage occurs when it is not diagnosed and treated in an early time.