Çocukluk çağı hematolojik olguların dökümü ve değerlendirilmesi (Kliniğe yatarak tetkik ve tedavi edilen son dört yıllık olgular)
  1. Tez No: 61009
  2. Yazar: MUHSİN AYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Son dört yılda çeşitli semptom ve bulgularla kliniğimize yatırdığımız 93 hematolojik olgunun dökümünü yaptık. Hastalarımızı, anemiler, akut lösemiler, ITP'ler ve lenfomalar olarak, en çok gördüğümüz dört büyük grupta topladık. Olgularımızı yaş, cinsiyet, gelişme geriliği, geliş yakınmaları, fizik ve laboratuar bulguları yönünden değerlendirdik. Hematolojik olgular- diğer hastaların % 2,5 ini oluşturuyordu. Hematolojik olgular içinde, % 38,7 oranıyla anemiler ilk sırada yer aldı. Bunu % 25,8 oranı ile lösemiler ve ITP'ler izledi. Lenfomalar % 9,7 oranında saptandı. Anemilerin % 69, 4 'ü demir eksikliği anemisi olup, sadece çocukluk çağının değil, diğer yaş gruplarının da önemli bir kan hastalığı olduğu ve besinsel eksikliğe bağlı gelişen bu aneminin, sosyo-ekonomik koşulların düzeltilmesi ve bilinçli beslenme ile önleneceği gerçeği vurgulandı. Ayrıca tüm hematolojik olguların geliş yakınmaları dikkate alındığında, solukluk, halsizlik, ateş, gelişme geriliği gibi şikayetlerin sıklıkla karşımıza çıkması nedeniyle, iyi bir öykü alınması, fizik muayene ve rutin laboratuar tetkiklerinin yapılması, ayırıcı tanı ve tedavi yönünden önemli ve gereklidir. Çalışmamızda, hematolojik olguların ve özellikle anemilerin, çocukluk çağı hastalıkları arasındaki yerini ve önemini belirlemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
- 51 - SUMMARY We describe 93 cases, which are hospitalized with various signs and symptoms of hematological diseases, during the last four years. We classify the pateints as anemia, leucemia,ITP and lymphoma and estimate according to their age, sex, growth retardation, physical and laboratory findings. Hematological diseases are 2,5 % of all cases and anemia is at the first row with 38,7 % following by leucemia and ITP 25,8?o,and lymphoma 9,7 ?o respectively. 69,4 % of anemias are iron deficiency anemias.lt is recorded that, iron deficiency anemia is still a big problem of all agesand by recuring unfavourable social and economic conditions, it can be prevented. The complaints of all hematological patients are, pallor, weakness, fever, growth retardation and these points forces us to take an adequate history, to make physical and laboratory examination, in details which are helpful on diagnosis and differential diagnosis. ~ n our study, we try to notice the importance of anemias during childhood.