0-2 yaş grubu konjenital kalp hastalarında, beslenme eğitiminin çocukların büyüme ve gelişmelerine tekisi
- Tez No: 61015
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKAN ERTUĞRUL (YÜKSEL)
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
0-2 yaş grubu konjenital kalp hastalığı olan çocukların ailelerine uygulanan beslenme ve bakım eğitiminin, çocukların büyüme-gelişmelerine etkilerini araştırmak amacıyla bu çalışma planlandı. Araştırmaya İ.Ü.Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Kardioloji polikliniğinden konjenital kalp hastalığı tanısı konularak izlenmekte olan 26 kız, 22 erkek çocuk alınarak önce aileleri ile bir görüşme cetveli doldurulmuş tur. Yapılan görüşme sırasında aileler değerlendirilerek alınan vakaların 33'ü eğitim grubu, 15'i ise kontrol grubu olarak ayrılmışlardır. Her iki grup da kendi aralarında hafif, orta, şiddetli derecede hemodinamik bozukluğu olanlar diye üç gruba ayrılmış ve her bir olgu 13 ay süre ile belirli aralıklarla 7 kez çağırılarak boy, tartı, baş çevresi, göğüs çevresi, kol çevresi vb. ölçümsel değerleri alınmış ve yalnızca eğitim grubundakilere beslenme ve bakım ile ilgili eğitim yapılarak beslenme rejimi ayarlanmıştır. Her iki grubun araştırma öncesi ve sonrasında el bileği grafileri istenilerek kemik yaşları da değerlendirilmiştir. Elde edilen bu değerler eğitim ve kontrol gruplarının kıyaslanması şeklinde incelendi. Elde edilen sonuçlara göre;. Eğitim verilen olguların kg başına kalori alımları giderek artarken, kontrol grubundaki olgularda giderek azalma oldu.
Özet (Çeviri)
The families of the children between the ages 0-2 congenital heart disease were educated about their children's care. and diet. The effects of the education on the growth and development of the children were studied. The study was carried out on 26 girls and 22 boys with diagnosis of congenital heart disease recognised by the department of cardiology of the children's hospital of the Istanbul Faculty of Medicine. A schedule was orga nized to regulate the meetings with families. During these meetings the fami lies states were evaluated and among 48 cases, 33 of them were taken as training group and 15 of them as control group. Each family was invited 7 times during 13 months within a certain time interval, and some measurements were taken such as height, weight, circumference of the head, of the chest, of the arm. Only the patients of training group were educated about the care and a diet was applied by them. By means of wrist graphy, the bone ages of both groups were evaluated at the beginning and at the end of the study. These values were evaluated in order to compare the training group and the control group. The following results were obtained:. Calorie intake per kg incereased regularly in cases of training e group, whereas it decreased in the cases of control group.. Most of the cases of training group was over normal persantile as weight measures, whereas most of the cases of control group were under normal persantile.62 -. As far as height measure of persantiles is concerned an increase in the training group was observed whereas no increase was observed in the control group.. As far as head circumference is concerned an increase in this measure was observed in the training group but a decrease was observed in the control group.. As far as chest circumference is concerned there was an increase in this measure in the training group; although no decrease was observed in the control group.. As far as arm circumference is concerned a rapid improvement was observed in the training group compared to control group.. An important increase in bone age was observed in the training group compared to the control group and the difference was found to be significant. As the measurements imply significant increases in the parameters concerning the growth and development of children were observed in the training group compared to control group. Beside, this fact there are advant ages in applying the training not personally but as group training so that several families will get advantage.