Obsessif belirtiler gösteren çocuklarda aile yapı özellikleri
- Tez No: 61016
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ULVİYE ETANER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çalışmamızda obsessif belirtilerin ortaya çıkışında anne kişilik apışının ve aile ortamının rolü araştırılmaya çalışılmıştır. Bu amaçla obsessif belirtiler gösteren 50 çocuk ve anneleri ince-.enmiş, elde edilen verileri karşılaştırmak amacıyla ruhsal herhangi bir iorunu olmayan 50 çocuk ve annelerini içeren bir kontrol grubu oluştu rulmuş tur. Çalışmamızda, çocukların kişilik özelliklerini belirlemek amacıy-.a yaşları dikkate alınarak Rorschach Projektif Kişilik Testi ve Louisa Kiss Psikoanalitik Hikâyeler Testi, anne kişilik özelliklerini belirle- lek amacıyla da Rorschach Projektif Kişilik Testi ve Eysenck Obsesyon »kalası uygulanmıştır. Anne ve çocuklarda zekâ faktörünü elimine etmek amacıyla eğitim lüzeyleri ve yaşları gözönüne alınarak bazı zekâ testleri uygulanmış ve çalışmamıza dahil edilen deneklerin normal zekâ düzeyinde bulunmalarına 5zen gösterilmiştir. Çalışmamızın sonucunda deney grubu annelerinde, kontrol grubu an- ıelerine kıyasla daha yoğun anksiete ve kendine güvensizlik saptanmış jbsessif yapı belirlenmiştir. Deney grubunu oluşturan çocuk deneklerde Lse kontrol grubu deneklerine kıyasla daha yoğun anksiete, suçluluk duy gusu ve anal dönemle ilgili takıntı saptanmıştır. Bütün bu bilgiler literatür bilgileriyle karşılaştırılmış ve konu ile ilgili diğer çalışmalarla paralellik gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
58 - SUMMARY In our study the mother's personality structure and the role of le family media have been investigated to determine the emergence of jsessive children. For this purpose 50 obsessive children and their mothers have sen studied the results of which have been compared with another group : 50 children and their mothers who did not present any psychological roblems. Further with due emphasis on their ages in order to determine teir personality characteristics, Rorschach Personality Test and Louisa iss Psychoanalytic Stories Test have been conducted. The mothers on the :her hand for the determination of the personality characterictics, ive been subjected to Rorschach Personality Test and Eysenck Obsessio- il Inventory. In order to eliminate the role of the intelligence factor, taking to account their educational levels and ages, both the children and eir mothers have been subjected to certain tests where special empha- s was placed upon choosing individuals with average intelligence. As a result of the study the mothers in the experimental group owed more extensive anxiety and lack of confidence and obsessive per- nality when compared with those in the control group. The results of these investigation when compared with pre-