AKCİĞER KANSERİNDE SERUM VİTAMİN D DÜZEYİ
VITAMIN D LEVEL IN LUNG CANCER
  1. Tez No: 610167
  2. Yazar: FATMA İKBAL SAKA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN ATİLLA KEYF
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Akciğer kanseri, dünyada en sık teşhis edilen kanserdir. Akciğer kanseri etiyolojisini araştırmaya adanmış çok sayıda çalışma olmasına rağmen patogenezi hala büyük ölçüde bilinmemektedir. Çalışmalarda D vitaminin akciğer kanserinde risk üzerine etkisi olabileceği, hücre proliferasyonu ve anjiyogenezi inhibe ederek kanser gelişimi ve progresyonunu inhibe edebileceği vurgulanmaktadır. Dolaşımdaki düşük D vitamini seviyesi akciğer kanserinde de görülen yaygın bir durum olup potansiyel, değiştirilebilir, bağımsız risk faktörlerindendir. Vitamin D düzeyinin eksik olduğu durumlarda kolon, meme, over, pankreas, prostat, akciğer ve hodgkin lenfoma gibi birçok kanserin görülme sıklığında artış saptanmıştır. Pek çok çalışmada yüksek serum vitamin D düzeyleri ile azalmış akciğer kanseri riski arasında bir ilişki olduğu bildirilmiştir. Bu çalışmanın amacı; öncelikle akciğer kanseri ile D vitamini düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılması, ikincil kazanç olarak da demografik özellikler ve evreleme açısından korelasyonunun belirlenmesidir. Gereç Yöntem: Kliniğimizde 2018 yılı haziran-eylül ayları arasında yeni tanı almış, komorbiditesi olmayan 77 akciğer kanseri hastasının tanı anında bakılan serum vitamin D düzeyi incelendi. Serum vitamin D düzeyinin; cinsiyet, yaş, sigara, performans statusu (Eastern Cooperative Onkology Group-ECOG), kilo kaybı, histopatolojik tip, tümör boyutu (T), lenf nodu tutulumu (N), metastaz varlığı(M) ve klinik evre (8. TNM evreleme sistemine göre) ile ilişkisi değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen olguların 70'i (%90,9) ileri evre ve 73'ü (%94,80)erkek cinsiyetten oluşmaktaydı. Hastaların ortalama yaşı 59,51 (±8,65) olarak saptandı. Akciğer kanseri tanısı konulan hastalar patolojik tiplendirmesi açısından değerlendirildiğinde; 11 hasta (%14,28) küçük hücreli karsinom ve 66 hasta (%85,72) küçük hücreli dışı akciğer karsinomu olarak sınıflandırıldı. Çalışmamızda da akciğer kanseri tanılı hastaların vitamin D düzeyleri ile kontrol grubunun vitamin D düzeyleri karşılaştırıldığında, hasta grubunun D vitamini seviyesinin istatiksel olarak anlamlı olacak şekilde kontrol grubundan daha düşük olduğu tespit edildi (p:0,033). Kadın hastaların sayıca az olmalarına rağmen D vitamin seviyelerinin düşük olduğu (p:0.005), M0 grubu ile M1c grubundaki hastaların D vitamini seviyeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu görüldü (p:0,036). Kemik metastazı olan grupta vitamin D düzeylerinde anlamlı bir düşüklük olduğu saptandı (p:0,011). Evre 1 grubu ile Evre 2 grupları karşılaştırıldığında (p:0,007), Evre 2 grubu ile Evre 3 grupları karşılaştırıldığında (p:0,046) hastaların D vitamini seviyeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu görüldü. Akciğer kanserli hastalarda tüm evrelerde, düşük serum vitamin D düzeyleri ile akciğer kanseri arasında bir ilişki olduğu görülmektedir. Sonuç: Düşük D vitamini düzeylerinin bazı kanser türlerinin (kolorektal, meme, prostat ve mesane kanseri) görülme riskini arttırdığı bilinmektedir. Çalışmalar yüksek serum vitamin D düzeyleri ile azalmış akciğer kanseri riski arasında da bir ilişki olduğunu bildirmiştir. Bizim çalışmamız da önceki çalışmalara paralel olarak akciğer kanseri hastalarının neredeyse tamamında D vitamini eksikliğini gösterdi. Hastaların kemik metastazları, lenf nodu tutulumları, uzak organ metastazları ve evreleri vitamin D düzeyi ile ters ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
Aim: Lung cancer is the most frequently diagnosed cancer in the world. Although there are many studies dedicated to the study of the etiology of lung cancer,the pathogenesis is still largely unknown. It is emphasized that vitamin D may have on effect on risk in lung cancer and may inhibit the development and progression of cancer by inhibiting cell proliferation and angiogenesis. Circulating low vitamin D level is a common condition in the lung cancer and is a potential,interchangeable, independent risk factor. İn cases where vitamin D levels are lacking, the incidence of many cancers such colon, breast, ovary, pancreas, prostate, lung and hodgkin lymphoma is increased. İn many studies, there is a relationship between high serum vitamin D levels and decreased lung cancer risk. The aim of this study was to investigate the relationship between lung cancer and vitamin D levels and to determine the correlation between demografic features and staging. Materials and Methods:Serum vitamin D levels of 77 lung cancer patients who were newly diagnosed in our clinic between june and september 2018 were evaluated. The relationship between serum vitamin D level and gender, age,smoking, performance status (ECOG), weight loss, histopathological type, tumor size (T), lymph node involvement (N), presence of metastasis (M) and clinical stage (8th TNM staging system) were evaluated. Results: Seventy of the subjects(90.9%) included in the study were advanced stage and seventy three (94.80%) were male. The mean age of the patients was 59.51 (± 8.65). When the patients diagnosed with lung cancer are evaluated in terms of pathological typing; 11 patients (14.28%) were classified as small cell carcinoma and 66 patients (85.72%) were classified as non-small cell lung carcinoma.In our study, when vitamin D levels of the patients with lung cancer were compared with those of the control group, vitamin D levels of the patients were found to be lower than those of the control group (p: 0.033). Although the number of female patients was low, vitamin D levels were found to be low (p: 0.005).There was a statistically significant difference in vitamin D levels between the M0 group and the M1c group were statistically significant (p: 0.036). There was a significant decrease in vitamin D levels in the bone metastasis group (p: 0.011). There was a statistically significant difference between the stage 1 group and stage 2 groups (p: 0,007), and the stage 2 group and stage 3 groups (p: 0,046). In patients with lung cancer, there is a relationship between low serum vitamin D levels and lung cancer in all stages. Conclusion:Low vitamin D levels are known to increase the risk of some types of cancer (colorectal, breast, prostate and bladder cancer). Studies have also reported a correlation between high serum vitamin D levels and decreased lung cancer risk. Our study also showed vitamin D deficiency in almost all lung cancer patients in parallel with previous studies. Bone metastases, lymph node involvement, distant organ metastases and stages are inversely related to vitamin D levels.