Ayvacık-Arıklı (Çanakkale) bölgesindeki U-Th zenginleşme potansiyelinin belirlenmesi
Determination of U-Th enrichment potential in Ayvacik Arikli (Canakkale) region
  1. Tez No: 610182
  2. Yazar: SERCAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KUMRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
İnceleme alanı Kuzeybatı Anadolu'da, Biga Yarımadası sınırları içinde, Ayvacık (Çanakkale) ilçesi doğusunda bulunmaktadır. Arıklı ve civarında temelde Çetmi Ofiyolitik Melanjı yer almaktadır. Bu birim üzerinde Arıklı tüf üyesi ve şeyl-kumtaşı üyesinden oluşan Küçükkuyu formasyonu yer almaktadır. İnceleme alanı Paleojen dönemindeki deformasyonlardan etkilenmiş ve E-W ve NE-SW uzanımlı eğim atımlı fay sistemleri gelişmiştir. Arıklı kuzeybatısında Örencik Tepesi ve Feyzullah Tepesi civarındaki tüfler içerisinde gelişen fay zonlarında U ve Th zenginleşmeleri bulunmaktadır. Örencik tepesi civarında en yüksek değerlere ulaşan cevherleşme bölgelerinde hidrotermal magnezitler gelişmiştir. Cevherleşme ile ilişkili olan bu breşlerde mikrotermometrik ölçümler gerçekleştirilmişltir. Cevherleşmenin epitermal evreye yakın daha yüksek sıcaklıklarda homojenleştiği, % NaCl tuzluluk eşdeğerlerinin ise 4,2-8,0 arasında olduğu belirlenmiştir. Çözelti sistemi de H2O- MgCl2-CaCl2 şeklindedir. Hidrotermal alterasyonların gözlendiği cevherleşme alanlarında kloritleşme yaygın olarak gözlenmektedir. Yapılan çalışmalar sonucunda bölgedeki damar tipi hidrotermal U-Th cevherleşmesinde eğim atımlı fayların etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study area is located in the northwest of Anatolia within the borders of the Biga Peninsula, east of Ayvacık (Çanakkale). Çetmi Ophiolitic Melange is mainly located in and around Arıklı. Küçükkuyu formation consisting of Arıklı tuff member and shale-sandstone member is located on this unit. The study area was affected by deformation during the Paleogene period and E-W and NE-SW trending slip fault systems developed. There are U and Th enrichments in the fault zones developing in the tuffs around Örencik Hill and Feyzullah Hill to the northwest of Arıklı. Hydrothermal magnesites have developed in the mineralization areas that reach the highest values around Örencik Tepe. Microthermometric measurements were carried out in these breccias associated with mineralization. The mineralization was homogenized at higher temperatures close to the epithermal stage and the salinity equivalents of% NaCl were found to be between 4.2-8.0. The solution system is H2O-MgCl2-CaCl2. Chloritization is widely observed in mineralization areas where hydrothermal alterations are observed. As a result of the studies, it has been determined that slope slip faults are effective in vessel type hydrothermal U-Th mineralization in the region.