Erzincan ovası drenaj alanında tabansuyu seviyeleri ile tabansuyu analizlerinin son yıllardaki mevcut durumu
Current situation of water table levels and water table analysis in Erzincan plain drainage area in recent years
- Tez No: 610216
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN HANAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, Erzincan ovası drenaj alanında 2016-2017 yılları arasında bir yıl boyunca tabansuyu düzeyi ölçümleri ve analizlerinden RSC, SAR, pH, EC ve çeşitli katyon ve anyonlara ilişkin analizler yapılmış ayrıca tabansuyu haritaları tesbit edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre tabansuyu eş derinlik haritaları incelendiğinde tabansuyu seviyelerinin en yüksek olduğu Nisan ayında toplam 19861 ha alanda tabansuyu derinliği 0-0,5 m seviyeleri arasında 3922 ha, en düşük olduğu Kasım ayında tabansuyu derinliği 2-3m seviyeleri arasında 5310 ha, sulamanın en yoğun olduğu Ağustos ayında tabansuyu derinliği en düşük 0-0,5m seviyeleri arasında 1610 ha ve tabansuyu derinliği en yüksek 2-3m seviyeleri arasında ise 1263 ha olduğu ve drenaj tahliyesinin yetersiz olduğu tespit edilmiştir. Tabansuyuna ilişkin RSC, SAR, EC ve pH, çeşitli katyon ve anyon analizleri değerlendirildiğinde Erzincan ovası sulama sahasında herhangi bir tabansuyu tuzluluk sorunu bulunmamaktadır. Tabansuyu problemi olan sahalarda, havzanın kapalı oluşundan bazı tahliye kanallarının mansap şartlarının iyi olmayışından, drenaj kanallarının ise programa uygun olarak temizlenip amacına uygun olarak çalışır duruma getirilemeyişinden, drenaj kanallarının uygun şekilde temizlenmesi, bunun içinde makine imkânlarının iyileştirilmesinin yanısıra, bölgedeki sulama birliklerinin ve bölge çiftçisinin eğitilmesi gerekmektedir. Üreticilerin sulamada kullandığı drenaj sulama suyunun niteliğinin C2 S1 orta tuzlu sınıfında olduğu belirlenmiştir. Çiftçinin gerekmedikçe drenaj suyunu kullanmamasını, kullanıldığı taktirde tuzluluğa dayanaklı kültür bitkilerinin yetiştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, analyzes of RSC, SAR, pH, EC and various cations and anions from the water level measurements and analyzes for one year between 2016-2017 in Erzincan plain drainage area were made and groundwater maps were determined. According to the results obtained from the research, by examining the table water depth maps are, the water depths, for 3922 ha area, were between 0-0,5 m levels in the total area of 19861 ha in April when it is highest, and for 5310 ha area, between 2-3m levels in November when it was the lowest. In August, when it was the busiest, it was determined that the depth of water for 1610 ha area was between the lowest 0-0,5m levels and for 1263 ha area between the highest water depth of 2-3m, and the drainage discharge was insufficient. By evaluating results of the analysis for RSC, SAR, EC, pH, various cations and anions; there is no water salinity problem in Erzincan plain irrigation area. In areas with groundwater problems, because the basin is closed, the downstream conditions of some evacuation channels are not good, the drainage channels cannot be cleaned in accordance with the program and can not be operated in accordance with its purpose, and the irrigation unions and the regional farmer are trained in addition to improving the machine facilities. is required. It was determined that the quality of the drainage irrigation water used by the producers was in the C2 S1 medium saline class. It is recommended that the farmer does not use drainage water unless necessary, and if used, cultivation plants based on salinity are cultivated.