Akciğer kanserinde gravin gen ekspresyonu
Gravin gene expressionin lung cancer
  1. Tez No: 610215
  2. Yazar: MELİH DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP YALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Kanser, hem gelişmiş hem gelişmekte olan ülkelerde en önde gelen ölüm nedenleri ara¬sında yer almaktadır. Akciğer kanseri tüm dünyada en sık görülen kanser türüdür. Protein kinazlar hücre içerisinde bazı proteinlere bağlı olarak bulunurlar. Protein kinaz A'yı bağlayan proteinler A-kinaz bağlayıcı proteinler (AKAP) olarak tanımlanır. AKAP ailesinin ekspresyonunun kanser gelişimiyle ilişkili olduğu bazı çalışmalarda gösterilmiştir. Çalışmamızın amacı, akciğer kanseri tanısı konulmuş olgularda gravin (AKAP12) gen ekpresyonunun araştırılması ve ekspresyondaki değişikliklerin akciğer kanseri ile olan olası ilişkisinin değerlendirilmesidir. Çalışmaya akciğer kanseri tanısı konulan, 60 hasta ile daha önce akciğer kanseri tanısı konmamış, aile öyküsünde akciğer kanserli hasta bulunmayan, sigara ve alkol alışkanlığı olmayan 51 sağlıklı birey dahil edilmiştir. Olguların gravin gen ekspresyonu gerçek zamanlı PCR yöntemiyle saptanmıştır. Çalışma sonuçlarımıza göre akciğer kanserli olgularda gravin gen ekspresyon düzeyi kontrol grubuna göre anlamlı derecede azalmıştır. Gravin akciğer kanserinin erken tanısında önemli bir marker olabilir.
Özet (Çeviri)
Cancer is one of the leading causes of death in both developed and developing countries.Lung cancer is the most common type of cancer in the world.Protein kinases are present in the cell due to some proteins. Proteins that bind to protein kinase A are defined as A-kinase binding proteins (AKAP). It has been shown in some studies that expression of the AKAP family is associated with cancer development. The aim of this study was to investigate the expression of gravine (AKAP12) gene in patients with lung cancer and to evaluate the possible relationship between changes in expression and lung cancer. The study included 60 patients who were diagnosed with lung cancer, and 51 healthy individuals who were not previously diagnosed with lung cancer, had no family history of lung cancer, and had no smoking or alcohol habit. Gravin gene expression was determined by real-time PCR. According to the results of the study, gravin gene expression level was significantly decreased in patients with lung cancer compared to the control group. Gravine may be an important marker in the early diagnosis of lung cancer.