Hodgkin lenfoma: 48 çocuk hastanın retrospektif değerlendirilmesi
Hodgki̇n lymphoma: Retrospective analysis of 48 children patients
- Tez No: 610242
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GANİYE BEGÜL KÜPELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Hastanemizde Hodgkin lenfoma nedeniyle tedavi edilen hastaların demografik ve klinik özelliklerinin değerlendirmesi, genel (OS) ve olaysız sağ kalım (EFS) oranlarının hesaplanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Kasım 2012- Mart 2018 tarihleri arasında Hodgkin lenfoma tanısı alan hastalar retrospektif olarak incelendi. Yaş, cinsiyet, semptomlar, evre, histopatolojik alt tipler, tedavi yöntemleri, relaps durumu, hasta ve ebeveynlerin eğitim düzeyi, eğitimdeki sorunlar, iş ve / veya meslek sahibi olma, medeni durum ve çocuk sahibi olma durumu kaydedildi. Sağ kalım analizi ≥6 ay takip edilen hastalarda yapılarak, genel ve olaysız sağ kalım hesaplandı. Bulgular: Toplam 48 hasta çalışmaya alındı. Erkek / kız oranı 1,7 idi. Tanı anındaki ortanca yaş 12 (Yaş aralığı: 3-17 yıl) ve en sık yaş grubu 10-14 yıl idi. Ortalama takip süresi 42,97 ± 23,14 aydı. Başvuru sırasında en sık görülen yakınma servikal bölgede lenf bezi şişliği (%79,1) idi. Hastaların %62,5'i ileri evre (evre III-IV), %37,5'i erken evre (evre I-II) hastalık ile başvurdu. Hastaların %58,3'ünde nodüler sklerozan tip, %22,9'unda mikst sellüler tip, %8,3'ünde lenfositten zengin tip, %6,3'ünde nodüler lenfosit predominant tip, %4,2'sinde lenfositten fakir tip saptandı. Hastaların %56,2'sinde B semptomları gözlendi. Hastaların %64,6'sında dalak tutulumu ve %10,4'ünde kitlesel hastalık saptandı. Hastaların %71,1'ine tedavi protokolü olarak vinkristin, etoposid, doksorubisin, prednizolon, siklofosfamid, prokarbazin / dakarbazin (GPOH protokolü) verildi. Hastaların %73,3'üne radyoterapi verildi. En sık görülen geç etki hipotiroidi (%20) idi. 3 hastada (%6,7) relaps tespit edildi. Çalışma sırasında hastaların %66,6'sının eğitimine devam ettiği ve 18 yaşından büyük 14 hastanın 5'inin (%35,8) iş veya meslek sahibi olduğu saptandı. Hastalardan sadece biri evliydi ve bir çocuğu vardı. Sağ kalım analizine dahil edilen 45 hastanın 44'ünün son kontrolünde hastalıksız remisyonda olduğu görüldü. Tüm grupta genel sağ kalım (OS) %100, olaysız sağ kalım %85,8 idi.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to evaluate demographic and clinical characteristics and analyze overall (OS) and event-free survival (EFS) rates in patients with Hodgkin lymphoma treated at our hospital. Materials and Methods: Patients diagnosed as Hodgkin lymphoma at University of Health Sciences Adana City Education and Research Hospital between November 2012 and March 2018 were retrospectively evaluated. Age, gender, symptoms, stage, histopathological subtypes, treatment details, relapse status, educational level of the patients and parents, problems in education, having a job and/or occupation, marital status and having a child were recorded. Survival analysis was performed in patients with ≥6 months of follow-up and OS and EFS were analyzed. Results: A total number of 48 patients were included in the study. Male / female ratio was 1.7. Median age at diagnosis was 12 years (Age range: 3-17 years) and the most frequent age group was 10-14 years. The mean follow-up time was 45.97±23.14 months. The most common symptom at diagnosis was enlarged cervical lymph nodes (79.1%). 62.5% of the patients presented with advanced-stage (stage III-IV), 37.5% of the patients presented with early-stage (stage I-II) disease. Nodular sclerosing type was detected in 58.3%, mixed cellularity in 22.9%, lymphocyte-rich type in 8.3%, nodular lymphocyte-predominant type in 6.3%, lymphocyte-depleted type was detected in 4.2% of the patients. B symptoms were observed in 56.2% of the patients. Splenic involvement was detected in 64.6% and bulky disease was observed in 10.4% of the patients. Treatment protocol consisted of vincristin, etoposide, doxorubicin, prednisolone, cyclophosphamide, procarbazine /dacarbazine (GPOH protocol) in 71.1% of patients. Radiotherapy was given in 73.3% of patients. The most frequent late effect was hypothyroidism (20%). Relapse was detected in 3 (6.7%) patients. At time of study 66.6% of patients continued education and 5 (35.8%) of the 14 patients who were older than 18 years had a job or occupation. Only one of the patients was married and had one child. Among 45 patients who were included in survival analysis 44 patients were in remission without disease at last follow-up. Overall survival (OS) was %100 and event-free survival was 85.8% in whole group.