Akut endoftalmi tedavisinde cerrahi yaklaşımımız ve sonuçları
  1. Tez No: 610255
  2. Yazar: DERYA GARİP GÜRCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜRKAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Beyoğlu Göz Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Göç Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı hastanemizde akut endoftalmi tanısı konulan olguların özelliklerini, mikrobiyolojik spektrumu ve tedavi yaklaşımlarının görsel prognoza etkisini incelemekti. Gereç-Yöntem: Bu çalışmada, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Beyoğlu Göz EAH Retina Kliniğinde 2015-2019 yılları arasında akut endoftalmi tanısı konulan 124 hasta retrospektif olarak incelendi. Çalışma kapsamına aldığımız akut endoftalmi olguları; geçirilmiş operasyon, yaş, cinsiyet, EDGK, göz içi basınç değişimleri, lens/GİL durumu, eşlik eden sistemik hastalıkların olup olmaması, semptom süresi ve başvuru intervali, kliniğimize başvuru ve Pars Plana Vitrektomi planlanma zamanı, vitreus, retina ve koroidin değerlendirilmesinde B mode ultrasonografi bulguları, tedavi sırasında verilen antibiyotikler ve veriliş yolları, uygulanan girişimsel tedavi protokolleri, tedaviye cevap, komplikasyonlar ve tedavileri, nüks ve tedavileri, kültürde üreyen mikroorganizmalar açısından retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilen hastalar, uygulanan PPV'nin kapsamına göre; Endoftalmi vitrektomi çalışmasında tarif edildiğine benzer şekilde sınırlı vitrektomi yapılanlar ve tam vitrektomi yapılan olgular olarak 2 gruba ayrıldı. Hastaların preoperatif ve postoperatif 1.gün, 1.hafta, 1, 3, 6.ay kontrolleri yapıldı. Bulgular: Olguların 74'ü (%76,6) erkek, 29'u (%23,3) kadındı. 124 gözün 73 'ü (%58,8) sağ göz, 51'i (%41,1) sol göz idi. Olgular ortalama 18,76 ± 19,53 ay (6-96 ay ) takip edildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to analyse the features, the microbiologic spectrums and the effect of the treatment options on visual prognosis, in acute endoftalmitis cases. Materials and Methods: 124 cases diagnosed acute endoftalmitis in Beyoglu Eye Research Hospital between 2015 and 2019, were examined retrospectively. The surgical history, age, sex, BCVA, changes in intraocular pressure, the condition of lens/ intraocular lens, concomitant systemic diseases, the interval of the symptoms and the the first apply, the interval of the cases' first apply to the clinic and the Pars Plana Vitrektomy treatment time, B mode ultrasound findings (vitreus, retina, choroid), the antibiotic therapy, the invasive treatments, the response of the treatment, complications, relapses and their treatments, and the microbiologic culture were evaluated. Treatment of the cases were classified two groups: partial vitrectomy and complete vitrectomy, as described in Endophtalmy Vitrectomy Study. Results: 74 (76.6 %) cases were male, 29 (23.3%) were female. 73 eyes (58.8%) were right, 51 eyes (41.1%) were left. Cases were followed 18.76+\-19.53 months (6-96 months).