Akut myeloblastik lösemide sitoplazmik ve membran hücre antijenlerinin akım sitometrik olarak gösterilmesi
Flow cytometric analysis cell-suiface and intracellular antigens in acute myeloblastic leukemia
  1. Tez No: 80056
  2. Yazar: NECLA UĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKIN UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hematoloji, Onkoloji, Hematology, Oncology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET Akut Myeloblastik Lösemide Sitoplazmik ve Mem bran Hücre Antijenlerinin Akım Sitometrik Olarak Gösterilmesi Akut myeloblastik lösemide (AML) stoplazmik ve membran hücre antijenlerinin akım sitometrik olarak gösterilmesini araştırmak üzere planlanan bu prospektif çalışmaya Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji-Onkoloji Kliniği'nde AML tanısı konmuş 40 olgu alınmıştır. Kırk AML olgusunun periferik kan ve kemik iliği örneklerinde akım sitometrik olarak MPO, MPO/CD13, MPO/CD33, MPO/CD22 çalışılmıştır. Ortalama MPO ekspresyonu %71.07±30.73 olarak tesbit edilmiştir. MPO/CD13 ekspresyonu %42.90±30, MPO/CD33 ekspresyonu da %39.4±29.59 olarak tesbit edilmiştir. MPO/CD22 ekspresyonu %26.73±31.35 olarak bulunmuştur. Yeni teknolojilerle normal ve malign hematopoetik hücrelerde akım sitometrisiyle hücre içi antijenlerin kantitatif analizi mümkün olmuştur. Bu şekilde, myeloid ve lenfoid hücrelerin indiferansiye (erken) evreleri kolaylıkla ve daha net olarak ayırt edilebilir. Özellikle, indiferansiye AML tanısında hücre içi myeloperoksidoz (MPO) ve onunla ilişkili inaktif öncüllerinin demonstrasyonu için kolaylık sağlar. Son bir kaç yıldır sitoplazmada lokalize, oldukça erken farklılaşma evrelerinde eksprese edilen, pek çok tanıtıcı yüzey belirleyicisi kullanılmaya başlanılmıştır. Bu amaçla granülomonositer seri için MPO çalışılmaktadır. Bu çalışmanın amacı erken myelositer hücrelerin tanınmasında hücre yüzey ve hücre içi antijenlerinin akım sitometrik analizidir. MPO yalnız çalışıldığında lenfoid seri hücrelerinde'de şiddeti değişkenlik gösteren bir bağlanma gözlendi. Ancak miyeloid bir yüzey antijeni ile eşleştirildiğinde pozitiflik oranının düştüğü görüldü. Bu azalma, MPO pozitifliğinin non spesifik bağlanmadan kaynaklandığını düşündürür.Ancak daha anlamlı bir açıklama, AML'de indifferansiye 33blastların MPO ekspresyonuna rağmen myeloid membran antijenlerini daha az oranda eksprese etmesidir. MPO ile yüzeyel bir antikor (CD33, CD13, CD22) çalışıldığında tüm AML altgruplarında izole MPO pozitifliği daha az olarak gözlendi. Bu çalışma membran ve sitoplazmik miyeloid antijen ve enzimlerin birlikte çalışabileceğini göstermiştir. Bundan sonraki aşamada; normal bireylerde ve remisyona giren olgularda bu analizin yapılması, lösemik fenotipin tanınması ve izlenmesi açısından yararlı olacaktır. Anahtar sözcükler : Akım sitometrisi, MPO, AML, CD13, CD33, CD22 34
Özet (Çeviri)
SUMMARY Flow Cytometric Analysis Cell-Surface and Intracellular Antigens in Acute Myeloblasts Leukemia This prospective study is planned to investigate cytoplasmic and membrane antigens in Acute Myeloblasts Lukemia. Forty AML patients diagnosed in Department of Hematology was evaluated. MPO, MPO/CD13, MPO/CD33 and MPO/CD22 was investigated with Flow Cytometry from the peripheral blood and bone marrow samples of 40 AML patients. The average MPO expression was detected as 71.07+30.73 % and the others are; 42.90±30 % for MPO/CD13, 39.04±29.59 % for MPO/CD33 and 26.73±31.35 % for MPO/CD 22. New technology allows highly sensitive flow cytometric detection and quantitative analysis of intracellular antigens in normal and malignant hemotopoietic cells. With this technology, the earliest stages of myeloid and lymphoid differentiation can easily and reliably be identified using antibodies directed against promyeloperoxidase/MPO, CD13.CD33 and CD22 antigens, respectively. Particulary for the analysis of undifferentiated acute myeloblasts leukemia (AML) cells, the immunological demonstration of intracellular MPO or its enzymatically inactive proforms is highly relevant, since other myeloid marker molecules such as CD13, CD33 or CD22 are either not restricted to the granulomonocytic linage or appear later indifferentiation. The major difficulty when using antibodies to label proteins inside cells is caused by nonspesific binding of immunglobulins(lg). There is about ten times as much flourescence in cells labeled with an isotype control. Immunglobulins can bind to fixed cells nonspesifically and this is the baseline above which the detection of the specific substance of interest will be made. However, when MPO was matched with a myeloid maker this binding shift to negative. This observation may be explained by a non spesific binding but 35another explanation is undifferentiated AML blasts may express MPO without a marked surface antigen expression. Isolated cytoplasmic MPO expression was increased when compared with cytoplasmic MPO and surface antigen (CD33, CD13, CD22) expression in all AML subgroups. According to the results, membrane and cytoplasmic myeloid antigens and enzymes can bind simultaneously to the all. The next step of this work is to do this analyzes in individuals and patients on remission. So it will help to the management and immunophenotyping differentiation of leukemic patients. Key Words : Flow cytometry, Myeloperoxidase, AML, CD13, CD 33, CD22. 36