Postoperatif endoftalmilerde olgu özellikleritedavi yaklaşımı ve sonuçlar
Case features in postoperative endophthalmitistreatment approach and results
- Tez No: 708555
- Danışmanlar: DR. TUĞRUL ALTAN, DOÇ. DR. ZİYA KAPRAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Beyoğlu Göz Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu çalısmanın amacı hastanemizde postoperatif endoftalmi tanısı konulan olguların özelliklerini, mikrobiyolojik spektrumu ve tedavi yaklasımlarının görsel prognoza etkisini incelemekti. Metod: Nisan 2001-Ocak 2009 tarihleri arasında Beyoğlu Göz Eğitim ve Arastırma Hastanesi 2. Göz Kliniği'nde postoperatif enfeksiyöz endoftalmi tanısı konulan 130 hasta retrospektif olarak incelendi.Gelis görme keskinliği ısık hissi olan olguların hepsine primer pars plana vitrektomi uygulandı.Gelis görme keskinliği EH ve daha iyi olan olgulara ise primer intravitreal antibiyotik enjeksiyonu uygulandı.Hipopyonun 1,5 mm üstünde olması,diabetes mellitus pozitif olması, fundus reflesi alınamaması, afferent pupil defekti varlığı,endoftalminin cerrahiden sonra ilk 72 saat içinde gelismis olması gibi yüksek risk faktörlerinden birini içeren olgulara görme keskinliği ≥EH olsa da primer olarak pars plana vitrektomi uygulandı. Bulgular: Olguların 74'ü (%56,92) erkek, 56'sı (%43,08) kadındı.130 gözün 80'i (%61,5) sağ göz, 50'si (%38,5) sol göz idi. Olgular ortalama 8,62 ay (0,25 - 48 ay ) takip edildi. Olguların ortalama yası 65 (18-85) olarak saptandı.Toplam 130 olgunun 103'ü (%79,2) akut endoftalmi, 27 olgu (%20,8) ise geç baslangıçlı endoftalmi olarak değerlendirildi Basvuru anında ısık hissi düzeyinde görme keskinliği olan 27 olguya (%20,76) primer PPV uygulandı. Gelis GK EH ve üstü düzeyinde olup yüksek risk faktörlerinden birini içeren 28 olguya (%27,2) primer PPV, geri kalan 75 olguya (%72,8) ise primer İOAB uygulandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the cases diagnosed with postoperative endophthalmitis in our hospital. The aim of the study was to examine its characteristics, microbiological spectrum and the effect of treatment approaches on visual prognosis. Method: Beyoğlu Eye Training and Research Hospital 2nd Eye between April 2001-January 2009 130 patients diagnosed with postoperative infectious endophthalmitis in our clinic were retrospectively reviewed. Primary pars plana vitrectomy was performed in all cases with visual acuity and light sensation. Primary intravitreal antibiotics were administered to patients with improved visual acuity EH and better. Injection was applied. Hypopyon above 1.5 mm, diabetes mellitus positive, fundus reflex, presence of afferent pupillary defect, endophthalmitis in the first 72 hours after surgery Although visual acuity ≥EH, in cases with one of the high risk factors such as Primarily, pars plana vitrectomy was performed. Results: 74 (56.92%) of the cases were male and 56 (43.08%) were female. Eighty (61.5%) of 130 eyes were right eye, 50 (38.5%) were left eye. The patients were followed up for an average of 8.62 months (0.25 - 48 months). The mean age of the cases It was determined as 65 (18-85). 103 of 130 cases (79.2%) were acute endophthalmitis, 27 cases (20.8%) were evaluated as late-onset endophthalmitis. Visual acuity at the level of light sensation at the time of admission Primary PPV was applied to 27 patients (20.76%) with Arrival VA is at the level of EH and above, and high risk Primary PPV in 28 cases (27.2%) including one of the factors, and primary PPV in the remaining 75 cases (72.8%) IOAB was applied. As primary treatment, 75 (57.7%) cases were treated with intraocular surgery under operating room conditions. Antibiotic (IOAB) and PPV and IOAB were applied to 55 cases (42.3%) in total. Visual acuity was elicited.