Ramazan ayının trafik kazaları üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of effect of ramadan on traffic accidents
- Tez No: 610300
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TOPAÇOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
Ramazan ayı Müslüman toplumlarda oldukça büyük öneme sahip olup, bu ayda birçok birey dini, psikolojik, sosyokültürel açıdan kendilerini kontrol etmeye çalışırlar. Ramazan dönemini maddi ve manevi arınma dönemi olarak geçirmeyi amaçlarlar. Ramazan'ın, hem zekânın işleyişine hem de fiziksel fonksiyonlara etkileri bulunmaktadır. Ancak organ sistemleri üzerine olumsuz etkisi bulunmadığı yapılan çalışmalarla desteklenmiştir. Bu çalışma 2011 yılında Ramazan ayının Trafik kazaları üzerine etkisini belirlemek için yapıldı. Çalışmada Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanlığının aylık olarak yayınladığı bültenlerden trafik kazası verileri tarandı. 2011 yılında toplamda 311.382 karayolu trafik kazası olduğu tespit edildi. Ramazan ayının, diğer aylara göre toplam kaza sayısına istatistiksel anlamlı etkisi bulunmadı (p:0.678). En çok trafik kazasının 30.868 kaza ile Temmuz ayında gerçekleştiği saptandı. Yaz aylarındaki kazaların diğer aylara göre istatistiksel anlamlı artış göstermediği bulundu (p:0.168). Ramazan ayında 28.389 karayolu trafik kazasının 347'si ölümlü trafik kazası olduğu ve diğer aylara göre istatistiksel anlamlı yükseklik olduğu tespit edildi (Ki-kare, p0.05) saptandı.
Özet (Çeviri)
Fasting during the month of Ramadan in Muslim societies has a great importance for many individuals with religious, psychological and socio-cultural perspective to practice selfcontrol. It is aimed to enjoy the Ramadan period as a period of physical and spiritual purification. The month of Ramadan can affect both cognitive and physical functions of people. However, conducted studies support the fact that fasting during Ramadan has no negative impact on organs. This study aims to assess the effect of month of Ramadan on traffic accidents in 2011. During this study, accident data have been gathered from monthly bulletins of the Department of Education and Research of Traffic. Road traffic accidents amounted to 311,382 in total. Most of 30,868 accidents took place in July. The number of accidents occurred in September and August were 29 363 and 28 389 respectively. 347 out of 28,389 accidents during Ramadan has been classified as a fatal traffic accident and a statistical significance has been observed (Chi-square, p 0.05).