Pterjium cerrahisi sonrası topikal siklosporin a kullanımının operasyon başarısı üzerine etkisi
The effect of using topical cyclosporin a after pterygium surgery on operation success
- Tez No: 610302
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK RECEP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, pterjiyum eksizyonu ve konjontival flep kaydırma tekniği uygulanan hastalarda uygulanan postoperatif topikal siklosporin A tedavisinin operasyon başarısı üzerine etkisini araştırmak için yapıldı. Çalışma kapsamına 56 hastanın 56 gözü alındı. Primer ptejiumlu 56 olgu pterjiyum eksizyonu ve konjonktival flep kaydırma tekniği ile cerrahi olarak tedavi edildi. Bu hastaların 26'sına postoperatif dönemde 2 ay süre topikal siklosporin A tedavisi uygulandı ve grup 1 denildi. Kalan 30 olgu kontrol grubunu oluşturdu. Opere edilen hastalar ortalama 11 ay süre ile takip edildi. 56 hastadan 9'unda nüks gözlendi. Bunlardan 2'si tedavi grubundan 9'u ise kontrol grubundandı. Opere edilen hastaların hiçbirinde görmeyi tehdit eden bir komplikasyonla karşılaşılmadı. Tedavi grubundaki nüks oranları kontrol grubu ile karşılaştırıldığında aradaki fark istatiksel olarak anlamlı bulundu. Tedavi grubundaki komplikasyon, postoperatif şikayet oranları kontrol grubuna kıyasla daha düşüktü. Tedavi ve kontrol grupları arasındaki schirmer I testlerindeki preoperatif ve postoperatif değerler karşılaştırıldığında aradaki fark istatiksel olarak anlamlı bulundu. Tedavi grubundaki olgularda schirmer I testi ölçümlerinde topikal siklosporin A tedavisi sonrası artış saptandı. Tüm bu verilerin ışığında pterjiyum gibi benign bir hastalığın tedavisinde düşük nüks oranı elde etmek için konjonktival flep tekniği sonrasında topikal siklosporin A'nın güvenle kullanılabileceğini savunmaktayız.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effect of postoperative topical cyclosporin A treatment applied on the success of the operation in patients who underwent pterygium excision and conjtival flap sliding technique. 56 eyes of 56 patients were included in the study. 56 patients with primary pterygium were surgically treated with pterygium excision and conjunctival flap sliding technique. 26 of these patients received topical cyclosporin A treatment for 2 months in the postoperative period and were called group 1. The remaining 30 cases constituted the control group. Operated patients were followed for an average of 11 months. Recurrence was observed in 9 of 56 patients. 2 of them were from the treatment group and 9 were from the control group. None of the operated patients had any complications that threatened vision. When the recurrence rates in the treatment group were compared with the control group, the difference was statistically significant. Complication and postoperative complaints rates in the treatment group were lower than in the control group. When the preoperative and postoperative values in the schirmer I tests between the treatment and control groups were compared, the difference was found statistically significant. In the treatment group, schirmer I test measurements showed an increase after topical cyclosporin A treatment. In the light of all these data, we argue that topical cyclosporin A can be used safely after the conjunctival flap technique to achieve a low recurrence rate in the treatment of a benign disease such as pterygium