Dünyada gelişmekte olan aerotropolis yapının türkiye yansıması: istanbul örneğinin incelenmesi
Developing world now aerotropolis reflection of turkey: istanbul example of investigation
- Tez No: 610304
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VİLDAN DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Havacılık tarihinin ilk başlangıcından günümüze kadar olan süreçte değişen ve dolayısı ile de gelişen teknoloji, insan ihtiyaçları, yaşam şartları sonucunda havaalanları da her geçen gün değişmek zorunda kalmıştır. Günümüzde de pek çok havaalanının mevcut durumu olan faaliyetlerini şehir dışındaki bir ortamda gerçekleştirmek gün geçtikçe şehir merkezine doğru geçme eğilimi göstermiştir. İnsanların zamandan tasarruf etme, gelişmiş teknolojileri kullanma gibi nedenlerle şehir içine taşıdığı havaalanı projeleri günümüzde pek çok havaalanında kullanılmaya ve yoğun ilgi görmeye devam etmektedir. Havaalanı ve çevresinde gelişen ticaret ve oluşturulan yapısal tasarım ile birlikte alan içerisinde bulunan insanların zaman kaybetmeden iş, eğlence, yeme içme vs. tüm ihtiyaçlarını karşılayabilen yapılara aerotropolis adı verilmektedir. Aerotropolis yapı örnek alınarak inşa edilmekte olan İstanbul Havalimanı bu kapsamda ulusal ve uluslararası büyük önem arz etmektedir. Araştırmanın temel amacı, uluslararası boyutta pek çok örneği bulunan aerotropolis yapılar örnek alınarak yapılmakta olan İH'nin gerçek bir aerotropolis olabilmesi için özelliklerinin ne kadarının mevcut olduğunu veya olacağını ölçmek olmuştur. Literatür taraması, resmi web sitelerinin incelenmesi sonucunda oluşturulan araştırma soruları ile birlikte İH müdürü ile yüz yüze yarı yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler ile Schiphol Havaalanı, Dallas/Fort Worth Havaalanı, Changi Havaalanı ve Dubai Havaalanı ile İstanbul Havalimanı kıyaslama yöntemi kullanılarak sonuca ulaşılmıştır. İstanbul Havalimanı'nın sunulan özellikleri ile birlikte aerotropolis özelliklerinin birçok maddesini karşıladığı gözlemlenmiştir. Ancak yüzde yüz faaliyete geçmesinin ardından tüm özellikleri taşıyıp taşımayacağı belirlenebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of technology, human needs and living conditions, the airports had to change with each passing day. Nowadays, the current state of many airports in their activities outside the city to move to the city center has tended to move day by day. Airport projects that people carry out in the city due to reasons such as saving time and using advanced technologies continue to be used in many airports and attract attention. The airport is located in the area along with thriving trade and the structural design created around the area without wasting time, for people drinking, eating, eating etc. the structures that can meet all their needs are called aerotropolis. Istanbul New Airport, which is being constructed as an example of this building called aerotropolis, is of great importance in this context both nationally and internationally. The main objective of the study was to measure how many of the properties of the IH are available to be a real aerotropolis by taking the example of the aerotropolis structures with many internationally accepted examples. A semi-structured interview was conducted face to face with the IH Director, together with the research questions that were developed as a result of the literature review and examination of official websites. With the data obtained, Schiphol Airport, Dallas / Fort Worth Airport, Changi Airport and Dubai Airport and the Istanbul Airport comparison method were used. It has been observed that Istanbul Airport meets the many features of the aerotropolis features along with the properties offered. However, it is concluded that it will be able to determine whether it will carry all the features after it has been put into operation.