Aktif yaşlanma ve yaşlılara yönelik politikalar: Almanya ve Türkiye karşılaştırması
Active ageing and policies towards the elderly: A comparison between Germany and Turkey
- Tez No: 610315
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLAN TOLGA ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı; toplumsal yaşlanma sorununa karşın son dönemlerde uluslararası kuruluşlar tarafından bir çözüm olarak geliştirilen aktif yaşlanma anlayışını ele almaktır. Bu kapsamda ilk olarak toplumsal yaşlanma sürecinin tarihsel arka planına bakılmış ve bu çerçevede aktif yaşlanma anlayışının teorik bağlantıları üzerinde durulmuştur. Aktif yaşlanma anlayışının, huzurevi ve bakım ekseninde şekillenen yetersiz geleneksel yaşlılık politikalarından ayrıştığı ve bireylere yaşlılık evrelerinde sağlıklı, bağımsız, güvenli ve kaliteli bir yaşam sunmayı hedeflediği görülmüştür. Gelişmiş ülkelerle özdeşleşen toplumsal yaşlanma sorununun önümüzdeki süreçte gelişmekte olan ülkelerde de ortaya çıkması beklenmektedir. Bu noktada aktif yaşlanma anlayışının uygulamadaki sonuçlarını incelemek adına refah seviyesi ve toplumsal yaşlanma tecrübeleri açısından birbirlerinden ayrışan iki farklı ülke incelenmiştir. Toplumsal yaşlanma konusunda tecrübe sahibi olan Almanya ile yakın bir gelecekte benzer bir sorunu ile karşılaşacak olan Türkiye; iki örnek ülke olarak ele alınmıştır. Bu çerçevede her iki ülkenin de uygulamakta oldukları aktif yaşlanma politikaları araştırılmış ve sonuç olarak bu politikaların bir karşılaştırılması yapılmıştır. Bu karşılaştırma neticesinde Almanya'nın Türkiye'ye kıyasla daha etkin ve bütüncül politikalar uyguladığı düşüncesi doğrulanmıştır. Türkiye'de yaşanması beklenen toplumsal yaşlanma sorununa karşın Türkiye'nin iç dinamiklerine uygun olarak alınabilecek önlemlerin önemine vurgu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to address the concept of active aging which has recently been developed as a solution by international organizations despite the social aging problem. In this context, the historical background of the social aging process is firstly examined and in this context, the theoretical connections of active aging are emphasized. It is seen that active aging concept differs from inadequate traditional old age policies formed in the nursing home and care axis and aims to provide individuals with a healthy, independent, safe and quality life in their old age stages. The problem of social aging, which is identified with developed countries, is expected to emerge in developing countries in the coming period. At this point, in order to examine the implications of active aging in practice, two different countries which are separated from each other in terms of welfare level and social aging experiences are examined. who have experience in social aging, which will face a similar problem in the near future with Germany, Turkey; two sample countries. In this context, the active aging policies of both countries have been investigated and as a result a comparison has been made. Germany's idea that Turkey compared to a more effective and integrated policies applied in these comparisons result was confirmed. Although Turkey is expected to occur in social aging problem it has been emphasized the importance of measures to be taken in accordance with Turkey's internal dynamics.