Ardahan yöresindeki ineklerde ketozis yaygınlığının araştırılması
Investigation of ketosis prevalence in cows in ardahan region
  1. Tez No: 610314
  2. Yazar: CEMALETTİN AYVAZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN GÖKÇE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Postpartum dönemde, yüksek verimli süt ineklerinde enerji gereksinimi artmaktadır. Bu dönemde negatif enerji dengesi (NED) derecesine göre, klinik veya subklinik ketozis meydana gelebilmektedir. Bu çalışmada; Ardahan yöresinde süt ineklerindeki ketozis yaygınlığının araştırılması amaçlandı. Çalışmada kullanılacak hayvan materyali TÜİK verilerine göre yapılan istatiksel analizler sonucunda 200 olarak belirlendi. Hayvan materyali, Ardahan Merkez, Göle, Çıldır, Hanak ve Damal ilçelerinden seçildi. Çalışma yapılan işletmeler; süt verimi, yönetim, bakım ve beslenme faktörleri açısından birbirine benzerdir. Ketozisin prevelansını belirlemek amacıyla kan numuneleri doğumdan sonra 7 ve 14. günlerde toplanmıştır. Elde edilen örneklerinden Beta Hidroksibütirat (BHB) ve glukoz seviyeleri belirlendi. BHB konsantrasyonu, 1.0≤1.4 mmol/L olanlar subklinik ketozisli olarak kabul edildi. BHB konsantrasyonu ≥1.4 mmol/L olanlar ise klinik ketozisli olarak kabul edildi. Ardahan yöresinde postpartum dönemde klinik ketozis yaygınlığı %1 (2/200) ve subklinik ketozis yaygınlığı ise %10 (20/200) olarak tespit edildi. Ketozisli hayvanların kan glukoz seviyesi sağlıklı hayvanlara göre önemli derecede düşük tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In the postpartum period, the energy requirement increases in high yielding dairy cows. According to the negative energy balance (NED) degree, clinical or subclinical ketozis may occur during this period. In this study; The aim was to investigate the prevalence of ketozis in dairy cows in Ardahan Region. The animal material to be used in the study was determined as 200 as a result of statistical analyzes of TUIK data. Animal material was selected from Ardahan Center, Göle, Çıldır, Hanak and Damal districts. The enterprises where, study is carried out, are similar in terms of milk yield, management, maintenace and nutrition factors. Blood samples were collected on days 7 and 14 postpartum to determine the prevalence of ketozis. Beta Hydroxybutyrate (BHB) and glucose levels were determined from the obtained samples. Patients with BHB concentration with 1.0≤1.4 mmol / L were considered to have subclinical ketozis. Patients with BHB concentration with ≥1.4 mmol / L were considered to have clinical ketozis. The prevalence of clinical ketozis in the postpartum period in Ardahan was 1% (2/200) and the prevalence of subclinical ketozis in Ardahan was 10% (20/200). Blood glucose levels of animals with ketozis were significantly lower than the healthy animals.