Kare delik imalatı için kesme takımı tasarımı ve imalatı
Design and manufacturing of cutting tool for square hole manufacturing
- Tez No: 610320
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZİYA AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma Reuleaux üçgenine bağlı olarak kare delik üretimi için matematiksel formülizasyonlar ve mekanik tasarımı yapılmış olan kesme takımının imalat uygulamasının yapılması için yapılan bir çalışmadır. Bu çalışmanın ana amacı mekanik bağlantının dairesel harekete nasıl dönüştüğünü araştırmaktır ve kesici takım imalatını gerçekleştirmektir. Kesme takımının imalatında dönel hareketin kare delik açacak şekilde oluşmasını gerçekleştirmek için Reuleaux üçgeninden faydanılmıştır. Ayrıca Reuleax üçgeninin hareketini yönlendirmek için kare kılavuz şablonu kullanılmıştır. Geliştirilen kesme takımının imalatı için dönel harekete kılavuzluk eden parçalar için 2550 takım çeliği kullanılmıştır. Dönel parçalar, sistemin rijit bir yapıya sahip olması için kullanılan malzemeler 4140 ıslah çeliğinden imalatı gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma ile birlikte kare delik delme prosesi başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Talaşlı imalat sonunda elde edilen kare delik %99.14 başarı oranına sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study is a study for manufacturing of the cutting tool which is made of mathematical formulations and mechanical design for square hole production depending on Reuleaux triangle. The main purpose of this study is to investigate how the mechanical connection transforms into circular motion and to evaluate the square forms obtained in the manufacturing with cutting tool. The Reuleaux triangle is used to perform the formation of rotational motion in a square hole. In addition, a square grid template was used to guide the movement of the Reuleax triangle. 2550 tool steel was used for the parts that guide the rotary motion for the production of the developed cutting tool. The rotating parts and the materials used for the rigid structure of the system are manufactured from 4140 reclamation steel. With this work, the square hole drilling process has been carried out successfully. The square hole obtained at the end of machining has a success rate of 99.14%.