Bulanık mantığın üretim planlamada uygulanması ve mevcut durum ile karşılaştırılması
An application of fuzzy logic in production planning and comparision with actual situation
- Tez No: 610361
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA YEŞİM KALENDER ÖKSÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Rekabet koşullarının arttığı 21. yüzyılda müşteri taleplerine hızlı cevap verebilmek oldukça önemlidir. Üretim planlama sistemleri içinde belirsizlikleri yönetmek önemli bir konudur. Belirsizlikleri inceleyen birçok üretim planlama modeli vardır. Zadeh tarafından 1965 yılında literatüre tanıtılan bulanık mantık ve bulanık sistem kavramları, günümüze kadar gelişme göstermiş ve elektronik, sanayi işletmeleri, yapay zekâ, otomatik telesekreter sistemleri gibi konularda kendine uygulama alanları bulmuştur. Bu tez çalışması kapsamında, enflasyon ortamında çok ürünlü çok dönemli bulanık üretim planlama modeli önerilmiştir. Önerilen modelin amaç fonksiyonu ve kısıtları belirsizliklere sahiptir. Bu belirsizlikler üçgen üyelik fonksiyonları ve piecewise doğrusal üyelik fonksiyonları yardımıyla kesin ( belirli ) duruma getirilmiştir. Modelin başlangıç çözümü için Çok Amaçlı Doğrusal Programlama probleminin ağırlıklandırılması yönteminden yararlanılmıştır. Daha sonra, başlangıç modeli LINGO 18.0 yazılımı yardımı ile çözülmüştür. Önerilen model çadır ürünleri imal eden, Türkiye ve dünya ülkelerine satış yapan bir fabrikada uygulanmıştır. Enflasyon içeren bulanık bütünleşik üretim planlama modeli hazırlanarak, her dönemde üretilecek miktarlar ( normal, fazla mesai ve taşeron ), stokta tutma ve yoksatma miktarları ile kiralanan ve işten çıkarılan işçi sayıları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
21st century there is a major competition between companies to gain customer's trust. Demands are very uncertain so good management is a must. Fuzzy logic which was developed and introduced by Lutfi ASKERZADEH has been studied since then. There are many applications for fuzzy logic like electronical & software applications even artificial intelligence solutions. In this thesis multi product multi period fuzzy aggregate production planning model with price inflation is developed. The studied method has vaugness in objective function and constraints. Therefore it is necessary to use triangular and piecewise linear membership functions to convert those fuzziness in to crip equations. To solve fuzzy aggregate production planning problem, multi objective linear programming with weighting method were utilized. Next, it is possible to convert multi objective functions to single – crisp objective function so it can be possible to solve the model with the help of LINGO 18.0 software. LINGO 18.0 package software is assigned to solve proposed model. In this study, a company case has been studied in following chapters. Normal production quantities, overtime production quantities, subcontractor production quantities, stocking and backing order decisions, changing labor amounts in periods and price inflation are studied.