Yazılım tanımlı ağlarda içerik tabanlı yönlendirme
Content based forwarding in software defined networks
  1. Tez No: 610362
  2. Yazar: MUSTAFA ATALAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Sayıları gün geçtikçe artan IOT cihazlarının topladıkları veri miktarı da katlanarak artmaktadır. Bu durum verilerin, veri tiplerine göre özelleşmiş farklı makinalarda işlenmesi ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Makinelerin kendi işleyeceği veri tipinde olmayan verileri ilgili makinelere göndermesi gerekmekte, bunun sonucunda da veri iletimi problemi ortaya çıkmaktadır. Ayrıca makinelerin dışarıya göndereceği veriler için hedef makine bilgisine sahip olmaması da diğer bir problemi oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı makineler arası ağ yönetimini kolaylaştırmak ve farklı tipteki verilerin ilgili hedeflere yönlendirilmesi yükünü makineler üzerinden almaktır. Bu çalışma kapsamında öncelikle konuya ilişkin alan araştırması yapılmış ve Mininet üzerinde bir ağ topolojisi oluşturularak bu ağa 4 adet ana bilgisayar eklenmiştir. Makineler kendilerinin işleyeceği veri tipinde olmayan verileri, etiketli IP paketleri ile ön tanımlı bir IP adresine gönderip SDN kontrolcü ile de bu etiketli IP paketlerinin ilgili makinelere yönlendirilmesi sağlanmıştır. Farklı hedeflere dağıtımı sağlanan farklı tipteki verilerin birbirleri arasında iletim önceliği olabilmektedir. Bu durum göz önünde bulundurularak QoS yaklaşımı ile veri iletiminde farklı kaynaklara sahip kuyruklar oluşturulmuş ve bu kuyrukların etkinliği analiz edilmiştir. Bir sonraki adımda makineler arasındaki veri iletimi hem TCP hem de UDP protokolleri kullanılarak test edilmiştir. Ayrıca veri iletiminin etkinliğini artırmak için gönderilecek veri tipine ait verilerin, belirli bir sayıya ulaştıktan sonra iletilerek veri iletim süresinin kısaltılması hedeflenmiştir. Gerçekleştirilen testlerin sonuçları dikkate alındığında QoS kullanılarak bazı veri tipleri için garanti altına alınan kaynak kullanımı ile veri iletimi etkinliğinin arttığı gözlemlenmiştir. Ayrıca önerilen pencere boyutu yöntemi için seçilen pencere boyutu parametresinin, veri iletiminde önemli bir etkiye sahip olduğu gözlemlenmiştir. Yapılan bu çalışma ile IoT cihazlarından toplanan farklı tiplerdeki verilerin içeriklerine göre YTA kullanılarak farklı hedeflere yönlendirildiği, içerik tabanlı yönlendirmeye farklı bir yaklaşım sunan etkin bir yönlendirme alt yapısı tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Number of IOT devices are increasing day by day. This brings the increase in amount of data collected by the IOT devices. These increases have resulted in the need to process the collected data on different hosts specialized in the data types. The hosts require to send the data that is not the type to be processed by them to the relevant hosts. As a result, the problem of data transmission occurs. Furthermore, the fact that the hosts do not have the target host information for the data to be sent out is another problem. The purpose of this study is to facilitate the inter-host network management and to direct the different types of data to the relevant targets through the network. In this study, firstly literature review was done. Then a network topology on Mininet was created and 4 hosts were added to this network. Hosts send non-own type data to a predefined IP address with labeled IP packets. The SDN Ryu controller has been designed to direct IP packets to the respective hosts. The transmission of different types of data, which is distributed to different targets, may be the priority of transmission between each other. Considering this situation, queues with different sources have been formed in QoS approach and the efficiency of these queues have been analyzed. In the next step data transmission between hosts was tested with both TCP and UDP protocols. Furthermore, in order to increase the efficiency of data transmission, a design was made to transmit data of a type after reaching a certain number, and the data transmission time was aimed to be reduced. When the results of the tests are taken into consideration, it is observed that the efficiency of data transmission increases with the use of the sources guaranteed for some data types using QoS. In addition, it has been observed that the selected window size parameter for the proposed window size method has a significant effect on data transmission. With this study, an efficient routing infrastructure was designed in which different types of data collected from IoT devices are routed to different targets using SDN according to their contents and offering a different approach to content based routing.