Meram Tıp Fakültesi Hastanesi sağlık kuruluna başvuran hastalarda körlüğün nedenlerinin ve prevelansının değerlendirilmesi
Evaluation of frequency and causes of blindness in patients who applied to the health committee of Meram Faculty of Medicine Hospital
- Tez No: 610376
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET OKKA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Meram Tıp Fakültesi Sağlık Kuruluna başvuran hastaların verileri retrospektif olarak incelenerek, Konya ili ve çevresindeki körlüğün sıklığı ve körlüğe sebep olan patolojilerin değerlendirilmesi. Gereç ve Yöntem: Ocak 2015 ile Aralık 2018 yılları arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Sağlık Kuruluna başvurmuş 18 yaşından büyük kişilerin dosya kayıtlarının retrospektif olarak incelenmesi ile veriler elde edilmiştir. Bulgular: 4268 kişinin dosya kayıtlarının incelenmesi sonrası körlük kriterlerine uyan 63 binoküler kör, 159 monoküler kör olmak üzere toplam 222 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Binoküler körlüğün en sık nedenleri retinitis pigmentosa (RP, %28), proliferatif diyabetik retinopati (PDRP, %13), katarakt (%11), optik atrofi (%11), diğer retinal bozukuluklar (%8), yaşa bağlı makula dejenerasyonu (YBMD, %6), miyopik makuler dejenerasyon (MMD, %5), kronik retina dekolmanı (RD, %5), evisserasyon/enükleasyon (%3), diğer korneal hastalıklar (%3), künt/perforan travma (%3), glokom (%2) ve keratokonus (%2) şeklinde sıralanmaktaydı. Monoküler körlüğün en sık nedenleri ise optik atrofi (%13), ambliyopi (%11), ftizis bulbi (%10), künt/perforan travma (%10), katarakt (%8), evisserasyon/enükleasyon (%8), diğer korneal hastalıklar (%8), kronik RD (%7), PDRP (%6), diğer retinal hastalıklar (%6), RP (%4), YBMD (%4), glokom (%3), MMD (%1), keratokonus (%1) şeklinde sıralanmaktaydı. Sonuç: Çalışmamızda elde edilen veriler sonucunda körlüğe sebep olan pek çok hastalığın önlenebilir ve tedavi edilebilir olduğu görülmektedir. Bu oküler hastalıkların oluşmasını önleyici, engelleyici önlemlerin alınması, akraba evliliğinin azaltılmasına yönelik çalışmaların yapılması veya hastalıkların erken ve teşhis edilmesinin sağlanması, iş güvenliği tedbirlerinin arttırılması körlük prevelansının azaltılmasında etkili olacaktır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to evaluate the frequency of blindness and the pathologies that cause blindness in the province of Konya by reviewing retrospectively the data of the patients who applied to the Meram School of Medicine Hospital, Health Committee. Materials and Methods: Between January 2015 and December 2018, the records of the patients over 18 years of age who applied to the Necmettin Erbakan University, Meram School of Medicine Hospital, Health Committee were examined retrospectively. Results: After examining the records of 4268 people, a total of 222 patients were included in the study, 63 were binocular blind and 159 monocular blind. The most common causes of binocular blindness were retinitis pigmentosa (RP, 28%), proliferative diabetic retinopathy (PDRP, 13%), cataract (11%), optic atrophy (11%), other retinal disorders (8%), age-related macular degeneration myopic macular degeneration (MMD, 5%), chronic retinal detachment (RD, 5%), evisceration/enucleation (3%), other corneal diseases (3%), blunt/perforating trauma (3%), glaucoma 2%), and keratoconus (2%). The most common causes of monocular blindness were optic atrophy (13%), amblyopia (11%), ftizis bulbi (10%), blunt/perforating trauma (10%), cataract (8%), evisceration/enucleation (8%), other corneal diseases (8%), chronic RD (7%), PDRP (6%), other retinal diseases (6%), RP (4%), AMD (4%), glaucoma (3%), MMD (1%), keratoconus (1%). Conclusions: As a result of the data obtained in our study, many diseases that cause blindness are preventable and treatable. Taking preventive measures to prevent these ocular diseases, making efforts to reduce consanguineous marriages or early detection of these diseases and increasing occupational safety measures will be effective in reducing the prevalence of blindness.