Preeklemsi tanısı alan ve almayan gebelerde sağlıklı yaşam biçimi davranışları: Karşılaştırmalı bir çalışma
Healthy lifestyle behaviors with and without preeclampsia: A comparative study
- Tez No: 552233
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL EGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Tüm dünyada maternal mortalite oranları (MMR) önemli bir sağlık göstergesidir. Gebelik döneminde maternal sağlığı etkileyen önemli faktörlerden biri de preeklemsidir. Bu araştırma, preeklemsi tanısı alan ve almayan gebelerde sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Bu araştırma karşılaştırmalı - tanımlayıcı türde yapılmıştır. Çalışma Konya il merkezinde bulunan Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde yapılmıştır. Çalışma preeklemsi tanısı alan 125 ve tanı almayan 125 olmak üzere 250 gönüllü ile tamamlanmıştır. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen 28 soruluk anket formu ve Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği (SYBDÖ) II formu ile toplanmıştır. Verilerin analizinde sayı, yüzde, standart sapma, Pearson ki-kare test , t testi, Kolmogorow-Smirnow testi, Skewness ve Kurtosis, çoklu lojistik regresyon analizi kullanılmıştır. Sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve alt boyut puanları preeklemsi tanısı alan ve almayan gruplar arasında karşılaştırıldığında stres yönetimi ve fiziksel aktivite puanlarının tanı alanlarda yüksek olduğu bulunmuştur. Stres yönetimi açısından gruplar arasında fark bulunmazken (p> 0.005), fiziksel aktivite (p< 0.005) ile fark tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Maternal mortality rate (MMR) is an important health indicator worldwide. Preeclampsia is one of the vital factors affecting maternal health during pregnancy. In this study it was aimed to evaluate healthy lifestyle behaviors in pregnant women who were diagnosed with and withouut preeclampsia. This research was conducted in a comparative - descriptive way. The study was carried out in Gynecology and Obstetrics Clinic of Meram Medical Faculty Hospital at Necmettin Erbakan University located in Konya city center. The study was performed with a total of 250 volunteers125 of whom were pregnant women diagnosed with preeclampsia and 125 pregnant without preeclampsia. The data were collected through a 28-item questionnaire developed by the researcher and the Healthy Lifestyle Behavior Scale (SYBRS) II form. In the analysis of the data, number, percentage, standard deviation, Pearson chi-square test, t-test, Kolmogorow-Smirnow test, Skewness and Kurtosis multiple logistic regression analysis were used. When healthy lifestyle behaviors and sub-dimension scores were compared between the groups with and without preeclampsia, stress management and physical activity scores were found higher in the cases diagnosed with preeclampsia .