Kronik böbrek yetmezliği tanılı çocuk hastalarda kalp fonksiyonlarının ve ritminin değerlendirilmesi
Evaluation of cardiac functions and RHYTHM in pediatric patientswith chronic renal failure
  1. Tez No: 610377
  2. Yazar: ABDULLAH AKKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ŞAP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Kronik böbrek yetmezliği (KBY) tanılı çocuk hastalarda kalp yapısı ve fonksiyonlarının ekokardiyografik olarak incelenmesi ve elektrokardiyografik ölçümlerde kardiyak ritim değişikliklerinin saptanması amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Yöntem: Çalışmaya Ekim 2018 – Ağustos 2019 tarihleri arasında kronik böbrek yetmezliği tanısıyla takip edilen 0-18 yaş arası 30 hasta ve aynı yaş grubunda sağlıklı 30 çocuk olgu dahil edildi. Hasta grubu olguları kendi içinde diyaliz alan ve almayan olarak iki alt gruba ayrıldı. Tüm olguların 12-derivasyonlu elektrokardiyografilerinde klasik ölçümlerin yanında atriyal (P dispersiyonu "Pd'') ve ventriküler (QTd, QTcd, Tp-e, Tp-e/QT, Tp-e/QTc) aritmi risklerini gösteren parametreler ölçüldü. Tüm olguların klasik ekokardiyografik incelemeleri yanında konvansiyonel ve doku Doppleri ile detaylı fonksiyon değerlendirilmesi yapıldı. Ayrıca sol ventrikül kitlesi (LVM) sol atriyal hacim (LAV) değerleri hesaplandı. İstatistiksel analizler için SPSS paket proğramı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted in order to echocardiographic examination of cardiac structure and functions and to determine changes in cardiac rhythm with electrocardiographic measurements in pediatric patients diagnosed with chronic renal failure (CRF). Method: Thirty patients aged 0-18 years who were being followed-up with diagnosis of chronic renal failure between October 2018 and August 2019 and 30 age-matched healthy children were included in the study. The cases in the patient group were further divided as those receiving dialysis and those not receiving dialysis. On 12-lead electrocardiograms of all cases, along with classical measurements, parameters showing risk of atrial (P-wave dispersion“Pd”) and ventricular (QTd, QTcd, Tp-e, Tp-e/QT, Tp-e/QTc) arrhythmias were measured. For all cases, along with classical echocardiographic examinations, a detailed assessment of function with conventional and tissue Doppler was performed. Additionally, left ventricular mass (LVM) and left atrial volume (LAV) values were calculated. For statistical analysis, SPSS package program was used. A p value of