Kahramanmaraş koşullarında farklı ekmeklik buğday çeşitlerinin bazı verim unsurları ve fizyolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some yield components and physiological characteristics of different bread wheat varieties under Kahramanmaras conditions
- Tez No: 610396
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ YÜRÜRDURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırma Kahramanmaraş koşullarında, 2017-2018 yılında tesadüf blokları deneme planına göre, 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırmada, çeşitlerin bazı verim unsurları ile çeşitler arasında tane verimi bakımından bölge koşullarına uygun ve yüksek verimli olanların belirlenmesi amaçlanmıştır. Denemede Yakamoz, Ziyabey 98, Basribey 95, Ceyhan 99, Meta 2002,Yüreğir 89, Gökkan, Gönen 98, Seri 2013, Adana 99, Kaşifbey 95 ve Gelibolu ekmeklik buğday olmak üzere toplam 12 adet tescilli ekmeklik buğday çeşidi kullanılmıştır. Bitki boyu, başak uzunluğu, başaktaki tane sayısı, başaktaki tane ağırlığı, bin tane ağırlığı, tane verimi ve hektolitre ağırlığı gibi verim unsurları incelenmiştir. Araştırmamızda; incelenen her özellik bakımından çeşitler arasında önemli farklılıklar görülmüştür. Bitki Boyu 77.67-86.33 cm, Başak uzunluğu 7.77-8.80 cm, başaktaki tane sayısı 33.07 -51.93 adet, başaktaki tane Ağırlığı 1.36-2.13 g, bin tane ağırlığı 35.10-39.47 g, tane verimi 597.50 -734.60 kg/da, hektolitre ağırlığı 79.33-81.17 kg/hl arasında değişim göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conductedunder Kahramanmaraş conditions in 2017-2018 according to the random blocks trial plan with 3 replications. In the research, it was aimed to determine the most suitable and high-yielding varieties in terms of some yield criteria of wheat varieties and grain yield between varieties. In the experiments, 12 registered bread wheat varieties were used, namely Yakamoz, Ziyabey 98, Basribey, Ceyhan 99, Meta 2002, Yüreğir 89, Gökkan, Gönen 98, Seri 2013, Adana 99, Kaşifbey 95 and Gelibolu. Yield-related criteria such as plant height, virgo length, virgo grain number, virgo grain weight, thousand grain weight, grain yield and hectoliter weight were examined. Our research; Significant differences were observed between varieties in terms of each feature examined. Plant height 77.67-86.33 cm, virgo length 7.77-8.80 cm, grain number in virgo 33.07-51.93, grain weight in virgo 1.36-2.13 g, thousand grain weight 35.10-39.47 g, grain yield 597.50-734.60 kg / da, hectoliter weight ranged from 79.33 to 81.17 kg / hl.