Farklı özelliklere sahip ekmeklik buğday ileri hatları ve ticari çeşitlerinin bazı tarımsal özelliklerinin GGE biplot yaklaşımıyla değerlendirilmesi
Evaluation of certain agonomic traits of bread wheat advanced lines and commercial varieties with different charactristics using the GGE biplot approach
  1. Tez No: 1010267
  2. Yazar: İLKER AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA DUMLUPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada farklı orijinlere sahip ticari çeşitler (Adana-99, Beyazhan, Germenika, Karatopak) ile ıslah programlarında geliştirilen ileri hat kademesindeki genotipler (ZDEB101, ZDEB103, ZDEB104, ZDEB105, ZDEB106, ZDEB107, ZDEB109, ZDEB110, ZDEB111 ve ZDEB112) bazı tarımsal ve kalite özellikleri bakımından değerlendirilecektir. Araştırma Kahramanmaraş koşullarında iki yıl süre ile tesadüf blokları deneme desenine göre dört tekerrürlü olarak yürütülecektir. Çalışmada bitki boyu, başak uzunluğu, başaktaki başakçık sayısı, başaktaki tane sayısı, başaktaki tane ağrılığı, bin tane ağırlığı, tane verimi, protein oranı, hektolitre ve zeleny sedimantasyon gibi özellikler incelenecektir. Elde edilen sonuçlar genotip + genotip x çevre interaksiyonu (GGE Biplot) ile değerlendirilerek ideal çevre, ideal genotip, stabil genotip ve korelasyonlar belirlenecektir. Araştırma sonuçlarına göre hem kalite hem de tarımsal özellikler bakımından öne çıkan hatlar belirlenecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, commercial varieties of different origins (Adana-99, Beyazhan, Germenika, Karatopak) and advanced line genotypes developed in breeding programs (ZDEB101, ZDEB103, ZDEB104, ZDEB105, ZDEB106, ZDEB107, ZDEB109, ZDEB110, ZDEB111 and ZDEB112) were used in some agricultural and will be evaluated in terms of quality characteristics. The research will be carried out in Kahramanmaraş conditions for two years with four replications according to the randomized block trial design. In the study, characteristics such as plant height, spike length, number of spikelets per spike, number of grains per spike, grain weight per spike, thousand grain weight, grain yield, protein ratio, hectolitre and zeleny sedimentation will be examined. The results obtained will be evaluated with genotype + genotype x environment interaction (GGE Biplot) and ideal environment, ideal genotype, stable genotype and correlations will be determined. According to the research results, lines that stand out in terms of both quality and agricultural characteristics will be determined.