Kahramanmaraş koşullarında bazı ekmeklik buğday çeşitlerinin morfolojik ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of morphological and quality traits of some bread wheat varieties under Kahramanmaras conditions
- Tez No: 990237
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ YÜRÜRDURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma bazı buğday (Triticum aestivum L.) çeşitlerinin Kahramanmaraş ili koşullarında morfolojik ve kalite özelliklerini belirlemek amacıyla, 2023-2024 yılı yetiştirme döneminde Kahramanmaraş İli Kahramanmaraş Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü deneme tarlasında yürütülmüştür. Deneme 26 adet ekmeklik buğday çeşidi ile tesadüf blokları deneme planına göre, 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Denemede Toros-1003, Adana-99, Payitaht, Destan, Cömert, Afra, Huntaş-59, Axum, Artek, Stoyana, Primus, Enola, Hayribol, Maja, Aglika, Akmira, Maden, Rumeli, Kobra-59, Bora, Genesi, Shiro, Boldane, Eymenbey, Aydınhoca ve Germenicia olmak üzere toplam 26 adet ekmeklik buğday çeşidi kullanılmıştır. Bu çeşitlerde verim, verim unsurları ve bazı kalite parametreleri incelenmiştir. Bu parametrelerden; nem oranı %10.17–10.77, başaklanma tarihi 114.5–131.7 gün, bitki boyu 75.57–103 cm, başak boyu 7.50–11.27 cm, başaktaki tane sayısı 43.3–62.97 adet/başak, başaktaki tane ağırlığı 1.53–2.37 g, bin tane ağırlığı 29.43–42.7 g, hektolitre ağırlığı 72.7–81.97 kg/hl, protein oranı %13.2–16.1, nişasta oranı %67.4–70.27, yaş gluten oranı %25.87–32.63, sedimantasyon değeri 46.37–69.73 ml, dekara verimi 424.03–762.37 kg/da arasında değişim göstermiştir. Kahramanmaraş ekolojik koşullarında yürütülen bu çalışmada, Germenicia, Eymenbey, Kobra-59 ve Shiro çeşitlerinin dekara verim bakımından; Maden, Rumeli ve Genesi çeşitlerinin ise incelenen kalite parametreleri bakımından göreceli olarak daha yüksek değerler gösterdiği belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, söz konusu çeşitlerin bölge koşulları açısından potansiyel çeşitler arasında değerlendirilebileceğine işaret etmektedir. Ancak çalışma tek yıllık verilere dayandığından, sonuçların kesinlik kazanabilmesi için benzer çalışmaların farklı yıllarda ve lokasyonlarda tekrarlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the morphological and quality characteristics of some bread wheat (Triticum aestivum L.) cultivars under the ecological conditions of Kahramanmaraş. The experiment was carried out during the 2023–2024 growing season at the experimental fields of the Kahramanmaraş Eastern Mediterranean Transitional Zone Agricultural Research Institute. The trial was established with 26 wheat cultivars in a randomized complete block design with three replications. In the experiment, a total of 26 registered bread wheat cultivars, namely Toros-1003, Adana-99, Payitaht, Destan, Cömert, Afra, Huntaş-59, Axum, Artek, Stoyana, Primus, Enola, Hayribol, Maja, Aglika, Akmira, Maden, Rumeli, Kobra-59, Bora, Genesi, Shiro, Boldane, Eymenbey, Aydınhoca and Germenicia, were used. Yield, yield components and several quality parameters were examined in these cultivars. The evaluated parameters varied within the following ranges: moisture content 10.17–10.77%, heading date 114.5–131.7 days, plant height 75.57–103 cm, spike length 7.5–11.27 cm, number of grains per spike 43.3–62.97, grain weight per spike 1.53–2.37 g, thousand kernel weight 29.43–42.7 g, hectolitre weight 72.7–81.97 kg/hl, protein content 13.2–16.1%, starch content 67.4–70.27%, wet gluten content 25.87–32.63%, sedimentation value 46.37–69.73 mL, and grain yield 424.03–762.37 kg/da. Under the ecological conditions of Kahramanmaraş, the results indicated that Germenicia, Eymenbey, Kobra-59 and Shiro cultivars exhibited relatively higher values in terms of grain yield, whereas Maden, Rumeli and Genesi cultivars showed relatively higher performance with respect to the evaluated quality parameters. The findings suggest that these cultivars may be considered among potential cultivars for the regional conditions. However, since the study was based on one-year data, further studies conducted over different years and locations are recommended in order to obtain more conclusive results.