Precision measurement of resistance with direct microcontroller connection
Doğrudan mikrodenetleyici bağlantısı ile hassas direnç ölçümü
  1. Tez No: 610415
  2. Yazar: AHMET HAKAN İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Günümüzde birçok sistem ve sensorler dirençlerden oluşmaktadır. LDR ışık sensörü, sıcaklık sensörleri, platinyum sensörleri gibi bir çok sensör çeşidi direnç sisteminden oluşan sensörlere örnek olarak gösterilebilir. İçlerinde bulunan dirençlerin değerlerinin sıcaklık ve ortam koşullarının anlık değişmesine bağlı olarak çalışırlar. Bundan dolayı dirençlerin doğru ölçümü sensörlerden alınacak verilerin doğruluğu açısından büyük önem arz etmektedir. Bu tez de dirençlerin ölçümünü mikrokontroller kullanarak kapasitörü doldurup bilinen bir direnç üzerinden boşaltıp zamanı hesaplayarak daha sonra kapasitörü tekrar doldurup bilinmeyen (ölçümü yapılmak istenen) direnç üzerinden boşalma zamanlarını kıyaslayarak bilinmeyen direncin degerini RC devre analiziyle bulmaya dayalı ölçüm teknikleri araştırılmıştır. Bu ölçüm teknikleri ile daha hassas ölçüm yapmayı, yapılan ölçümlerde oluşabilecek hataları belirterek ve mevcut hataların minimize ederek direncin degerini en doğru şekilde bulunmasını amaçlamaktadır. Direnç ölçümünde oluşabilecek hatalar en düşük seviyeye getirildiğinde sensörlerden alınan veri daha dogru şekilde algılanmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, many systems and sensors consist of different connection combinations of resistors. Many types of sensors, such as LDR light sensors, temperature sensors, platinum sensors, are examples of sensors consisting of resistance systems. They operate according to instantaneous change of resistance values depending on temperature and ambient conditions (as Luminous). For this reason, the correct measurement of the resistors is of great importance for the accuracy of the data to be received from the sensors. Many precision resistors and capacitive sensors measurement methods with microcontroller based on charging and discharging capacitor over resistors and calculating the elapsed time. In this thesis, measurement techniques which based on finding the value of unknown resistor by RC circuit analysis by charging the capacitor and calculating the discharging times of the capacitor over known resistors with microcontroller, then charging the capacitor again and estimating discharging time of the capacitor over the unknown resistor and then comparing the discharge times are studied. With the measurement methods, it is aimed to make more accurate measurement, by determining the errors which may occur in the measurements, minimizing these errors and value of unknown resistor is found in the most accurate way. By minimizing errors in resistance measurement, the data received from the sensors will be detected more accurately.